Skryté vady novostaveb mohou investici prodražit řádově i o statisíce

Skryté vady novostaveb mohou investici prodražit řádově i o statisíce

vloženo do: INSPIRACE | 1
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Koupě bytu v novém domě nemusí být bezriziková, jak se často nezkušení investoři domnívají. Nový byt totiž automaticky nezaručuje bezchybnost technického stavu nemovitosti, proto by vaše radost z brzkého dokončení developerského projektu neměla zakalit zdravý rozum. Jak snížit riziko špatné investice, ať už nemovitost pořizujete pro vlastní bydlení, nebo k dalšímu pronájmu? Koupě nemovitosti nemusí být sázkou do loterie, pokud se včas obrátíte na nezávislé realitní odborníky.

Případy reklamací se množí natolik, že špatná kvalita novostaveb je u nás téměř už obvyklou realitou. Hlásají to novinové titulky a svědčí o tom i počet lidí, který si najímají služby nezávislého inspektora. „Pokud si včas neprověříte důležité aspekty a detaily, může vás to přijít velmi draho, obzvláště pokud propásnete lhůtu pro reklamaci. Je lepší těmto katastrofickým scénářům předcházet,“ říká David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International s více než desetiletou tradicí v oboru. „První problémy často kupující zaznamená až po několika měsících užívání nemovitosti. Kvalitu stavby dnes ovlivňují všichni zúčastnění – od developera přes projektanty, zhotovitele až po úředníky. Ti všichni se mohou snažit ušetřit. Jsou totiž tlačeni závaznými termíny a tomu často uzpůsobují kvalitu práce. Čím více se blíží stavba ke konci, tím omezenější jsou finance. Když se nestíhá termín, nedodržují se technologické přestávky, například mezi jednotlivými vrstvami podlah,“ popisuje obvyklou praxi realizace stavby Novotný.

Nejhorší skryté vady

Nejzávažnější skryté vady prodávaných nemovitostí se nejčastěji týkají statiky, hydroizolace, střechy či jiné vnější konstrukce, elektroinstalace a akustiky. Pochybení v prvních třech zmíněných oblastech přitom mohou dokonce ohrozit bezpečnost a zdraví těch, kdo nemovitost obývají. Dodatečné opravy těchto vad patří k těm nejnákladnějším, protože je nutné zaplatit projektanty, oborové znalce a zapojit těžkou techniku. Řádově může jít i o statisíce korun. Prohlídku vybrané nemovitosti proto nikdy neberte na lehkou váhu a nepovažujte ji za pouhou formalitu. Při prohlídce se zaměřte na nedostatky v konstrukci interiéru i exteriéru. Důkladně je třeba také posoudit stav střech a celé vnější konstrukce, protože ta obyvatele nemovitosti chrání před vnějšími vlivy.

Hluk, nerovné povrchy a energetická náročnost

Hluk a špatná akustika patří k nejčastějším konstrukčním problémům novostaveb. Stačí tenká příčka, nekvalitní nebo nevhodný izolační materiál, mizerná kvalita provedení a byt zahlcený hlukem je na světě. Přičemž nejde jen o hluk zvenčí způsobený například veřejnou dopravou či kolemjdoucími, ale může jít i o nepříjemné narušení soukromí v podobě zvuků od sousedů. Problematické bývají také povrchy a dveře. Jsou to drobné detaily, které se opomněly nebo úmyslně odbyly, a přesto dokáží způsobit velké problémy při užívání bytu. Nerovné podlahy, poškrábané povrchy dveří či oken, naštípnuté obklady a dlažby, špatně dovírající se okna a dveře – to všechno není u novostaveb výjimečné. Nevyplatí se podceňovat ani energetickou náročnost domu. Dvakrát vyšší platby za energie mohou souviset s nedostatečným zateplením domu nebo špatnou volbou zdroje tepla. Vysoké faktury za vytápění způsobují také tepelné mosty, které v kombinaci s vyšší vlhkostí mohou vést k plísním.

Skryté technické i právní vady u mnoha nabízených novostaveb pomohou odhalit zkušení odborníci. Odborné prověření případných vad objektů jako běžná součást nákupu se začalo výrazněji prosazovat v Americe. V současné době je o tuto službu čím dál větší zájem i na našem trhu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

1 příspěvek

 1. Bohemian Estates International, s.r.o

  Dobrý den,

  všimli jsme si, že nás zmiňujete v článku Skryté vady novostaveb, pokud byste na nás jako na zdroj odkázali, bylo by to pro vaše čtenáře hodnotnější a vás to nestojí více než minutu času. Odkázat můžete klidně přímo na naši homepage https://www.bohemianestates.com/

  Děkujeme a jsme s pozdravem.

  Bohemian Estates International, s.r.o
  V háji 1092/15
  170 00 Praha 7 – Holešovice
  Tel. 222 222 500

A co vy na to?