Češi se musí smířit s nájemným. Kvůli rekordně vysokým cenám bytů na vlastní bydlení nedosáhnou

Češi se musí smířit s nájemným. Kvůli rekordně vysokým cenám bytů na vlastní bydlení nedosáhnou

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Covid a dramaticky rostoucí ceny bytů. To je koktejl negativních faktorů, které Čechům hatí sen o vlastním bydlení. Tři čtvrtě Čechů se obává, že na vlastní bydlení nebude mít nikdy dostatek peněz. V důsledku toho je po vzoru západních zemí na vzestupu trend nájemního bydlení, který vyústí ve zdražování nájemného minimálně o pětinu. Podle odborníků je to realita, s kterou se musíme smířit.

Realitní bublina stále nesplaskla a čím dál více Čechů se smiřuje s faktem, že na vlastní bydlení nikdy finančně nedosáhnout a budou muset strávit život v pronájmech. Společně s nimi roste procento těch, kteří bydlení v pronajatém bytě upřednostňují s ohledem na dlouhodobě vysoké ceny nemovitostí. Tento problém řeší hlavně v Praze a ve větších městech, kde jsou samozřejmě náklady spojené s bydlením tradičně nejvyšší.

„Jsme svědky rostoucího trendu nájemního bydlení, které je a do budoucna stále bude na vzestupu jako v podstatě jediná možnost. Ti, kteří chtějí žít třeba v hlavním městě Praze, si uvědomují, že nájem je v podstatě jediná možnost a jiná alternativa tu není. Nájemní bydlení je také řešení pro ty, kteří se rozhodli vyčkat, jak se přehřátý trh s nemovitostmi vyvine a jestli ceny za byty neklesnou. Případně se sami ještě potřebují rozmyslet, jak s bydlením do budoucna naloží dál,“ komentuje aktuální trend nájemního bydlení David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates International.

V posledních letech je jasné, že ceny nemovitostí vytrvale šplhají k závratným cifrám a nic na tom nezměnila ani pandemická krize. Naopak pro spoustu Čechů znamenala pandemie koronaviru citelný zásah do příjmů i uspořených peněz, a tak se někteří z nich museli ambice pořídit si vlastní bydlení vzdát.

„Byty primárně nekupují ti, kteří touží po vlastnickém bydlení. Během krize se musejí vyrovnat s výpadkem příjmů mnohé domácnosti – pokud jsou závislé jen na aktuálních příjmech, které potřebují k vyžití, zpravidla se jim naopak díky současné situaci možnost pořídit si nemovitost ještě více vzdaluje. Poptávka nemovitostí během koronavirové krize narostla zejména od těch, kteří mají volné finanční prostředky nebo nashromážděný rezervní kapitál a poohlížejí se po vhodné příležitosti na investici. Těm také hrají do noty stále ještě výhodné sazby u hypoték a zrušení daně z nabytí nemovitosti. Byty tedy v první řadě nakupují ti, kteří chtějí investovat, ne ti, kteří si chtějí splnit sen o vlastním bydlení,“ vysvětluje David Novotný z Bohemian Estates.

Během krize jsou také omezené možnosti obchodování s jinými komoditami nebo jejich vývoj cen je méně předvídatelný a spolehlivý, na rozdíl od nemovitostí, které se vyznačují bezpečností investice, výnosností při efektivní správně až 7 % ročně a rychlou likviditou.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?