Chcete investovat do nemovitosti pro vlastní bydlení? Při výběru raději zapomeňte na emoce

Chcete investovat do nemovitosti pro vlastní bydlení? Při výběru raději zapomeňte na emoce

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Koupě nemovitosti je jednou z nejdůležitějších a také nejdražších investicí v životě, proto je třeba přistupovat k ní odpovědně a nenechat za sebe rozhodovat emoce. Obzvláště v případě, že si plánujete zařizovat bydlení ve vlastním a do výběru promítáte vaše přání a sny, se vždy vyplácí neztrácet ze zřetele racionální kritéria a na vybrané objekty pohlížet z vícero úhlů.

Ke koupi bydlení přistupujte vždy s rozumem a pečlivě, co do velikosti investované částky i významu se jedná o jeden z nejdůležitějších kroků ve vašem životě. Prvním krokem, ještě než se pustíte do mapování realitního trhu, by mělo být ujasnění vlastních přání a potřeb. Investujte čas do dlouhých hovorů s rodinou či partnerem, abyste si udělali co nejkonkrétnější představu o společném bydlení, z níž pak vykrystalizují vaše společné nároky. Když vybíráte byt na investici, musejí jít osobní preference stranou a naopak je třeba zamyslet se nad jinými kritérii, které činí investici výhodnou a přinesou dobré zhodnocení do budoucna. Pokud hledáte vhodné bydlení pro vaše potřeby, máte větší riziko emočního zatížení při vyhledání nemovitosti či jednání o ceně.

Tři oblasti rozhodování

Platí, že jakýkoli byt můžeme nahlížet ve třech základních perspektivách. V úvahu musíme vzít lokalitu a její charakteristiku, dále posoudit typ a stav celé budovy a nakonec samotnou bytovou jednotku. Atraktivní lokalita se vyznačuje dobrou dopravní dostupností a slušnou občanskou vybaveností. Periferní části měst nebývají dobře vybavené, neboť školy, školky, sídla úřadů, sportoviště a kulturní vyžití se soustřeďují spíše do středu města. Problematickým aspektem u bytových jednotek bývá dispoziční řešení. Ne každý byt je dispozičně dobře řešený, navíc jde o stav, který se jen velmi obtížně a nákladně mění. Funkční rozlišení soukromých prostor je stěžejní kritérium. Odborníci radí mít důsledně oddělené společenské centrum od zbylých místností. To znamená dobře oddělený obývací pokoj například od dětského pokoje a sociálního zařízení. To vše spoluurčuje cenu bydlení a přímo ovlivňuje obchodovatelnost bytu do budoucna, pakliže byste byli v budoucnu z různých důvodů nuceni k prodeji.

Konzultujte nezávislé odborníky

I když si při hledání a výběru bytu pečlivě sestavíte seznam praktických kritérií, podle kterých postupovat, doporučujeme přizvat si k celému procesu nezávislou a mnohem zkušenější třetí stranu. Služba expertní prohlídky nemovitosti zahrnuje nezávislé posouzení profesionály z mnoha oborů – právníci, architekti, stavaři, techničtí znalci, investiční poradci a mnozí další. „Vždy klientovi detailně vysvětlíme, co by pro něj mělo být při výběru nemovitosti nejdůležitější, na co klást důraz a co značně snižuje hodnotu dané nemovitosti. Může to být například orientace, vysoké poplatky, budoucí plány a developerské projekty v dané lokalitě, změny v územním plánu atd.,“ říká Josef Lebeda, spolumajitel internetové realitní služby Bydlimesnadno.cz. V oblasti nákupu nabízí vyhledání vhodné investiční nabídky ze všech veřejných i neveřejných zdrojů, zprostředkovatelů i přímých majitelů, dále kompletní posouzení a zpracování technických a právních podkladů a pomoc s financováním či rekonstrukcí vybrané nemovitosti.

 „Velkou pozornost věnujeme také smluvním záležitostem. Běžný člověk není schopen rozeznat možná rizika navrhovaných řešení ze strany prodávajícího, jenž předně hájí své zájmy. Přitom revize smluv a jejich vyvážené znění považujeme za jeden z nejzásadnějších bodů v celém procesu koupě,“ říká Lebeda s tím, že v dnešní době na nemovitostech váznou velmi často zástavní práva, nájemní práva či věcná břemena. Špatná formulace či opomenutí přitom může vést až ke ztrátě nemovitosti nebo zpronevěření peněz kupujícího.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?