Chladný dotek kovu. Jak s ním pracovat v interiéru?

Chladný dotek kovu. Jak s ním pracovat v interiéru?

vloženo do: KRÁSA | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Požadavky na moderní interiér jsou jednoduché – musí splňovat kritérium pohodlí, funkčnosti a mít osobitý šmrnc. Jedním z materiálů, který všechny tyto aspekty v sobě spojuje, je kov. Může se zdát, že lesklé kovové plochy ustoupily do pozadí ve prospěch matu, ale opak je pravdou. Kov snad nikdy nevyjde z módy – dejte mu šanci i u vás doma a nechte se překvapit jeho moderním designem, sofistikovaností a praktičností.

Kov je z pohledu historie stálicí, používal se na zkrášlení exteriéru a posléze i interiéru celá staletí. Kovy patří k nejcennějším materiálům na naší planetě, proto se staly symbolem síly, ušlechtilé krásy a jakéhosi významného společenského statusu. Pracují s nimi velmi rádi interiéroví designéři i dnes. I když velký boom zažily v posledních letech matné povrchy, kov je nadčasový a nikdy nevyjde z módy. „S kovem v interiéru se dají dělat hotová kouzla. Je to velmi tvárný materiál a ti, kdo s kovem pracují, mohou naplno uplatnit svoji fantazii. Dobře se dá kombinovat s jinými materiály, nejčastěji se sklem nebo koženým čalouněním. Kov je synonymem praktičnosti, elegance a vysoké odolnosti,“ říká bytová designérka Anke Glut, která se věnuje návrhům rezidenčních i komerčních prostor. Vyrůstala v Německu, ale svůj dospělý život a kariéru spojila s Českou republikou.

Vysoký lesk navozuje nejen pocit luxusu, ale také čistoty. Proto se používá všude tam, kde je tento pocit žádoucí – kuchyně, koupelny nebo třeba toaleta se často pyšní kovovým leskem nerezavějící oceli. „Lesklé plochy se udržují lépe než ty matné, jen je potřeba dávat pozor na to, aby lesku nebylo v interiéru příliš. Výsledný dojem pak zavání nesympatickou okázalostí a kýčovitostí. Kovy vynikne v tradičním interiéru stejně jako v moderních prostorách,“ říká Anke Glut. Pokud milujete tradiční kusy nábytku, poohlédněte se po posteli, policiích či židlích, které vkusně kombinují kov se dřevem. Dominantou ložnice může být kovová postel v černém, bílém či jiném barevném provedení s čistě bílým povlečením a nočními stolky s kovovými nohami. V obývacím pokoji zase můžete vsadit na menší kovový konferenční stolek se skleněnou deskou.

Pokud si na masivní nábytek nebo velkého solitéra v kovovém provedení netroufáte, začněte s bytovými doplňky. Třeba nerezavějící ocel je nedílnou součástí řady doplňků do kuchyně nebo přímo spotřebičů. Ať už je to sporák, čajová konvice, digestoř, vodovodní baterie, dřez nebo kuchyňská dvířka, chybu neuděláte. Ocel nikdy nerezaví a v kuchyni oceníte i její hygieničnost a vysokou odolnost vůči mechanickému poškození.

Abychom se ale nesoustředili jen na praktické vybavení, další z možností jsou dekorační předměty nebo neotřelá kovová umělecká díla, která váš příbytek ozvláštní a propůjčí mu originalitu. Nebo zaměřte svou pozornost na úplné drobnosti. Můžete si pořídit štíhlý a elegantní věšák na kabáty do předsíně, stojan na deštník, poličku na knihy, botník, němého sluhu nebo další drobné vybavení vyrobené právě z kovu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?