Co s přebytky vyrobené elektřiny z fotovoltaiky?

Co s přebytky vyrobené elektřiny z fotovoltaiky?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

V posledních letech se stále více domácností obrací k obnovitelným zdrojům energie. Klíčovou roli ve výrobě udržitelné energie hraje fotovoltaika. S rostoucími kapacitami solárních panelů však vyvstává důležitá otázka: Co dělat s přebytky vyrobené elektřiny, když překročí okamžitou spotřebu?

Fotovoltaiky s bateriovým systémem

Nejsnazší a zároveň nejintuitivnější řešení spočívá v akumulaci nadbytečné energie. Moderní fotovoltaiky s bateriovým systémem jsou v současnosti standardem a umožňují uchovávání elektřiny vyrobené během slunečných hodin pro použití například v nočních hodinách To zvyšuje energetickou nezávislost a optimalizuje využití solární energie. „Drtivá většina domácností pořizuje fotovoltaický systém s možností ukládání přebytečné energie do akumulátorů. Při výběru je ale potřeba řešit také kapacitu baterie. I uchovávání vyrobené elektřiny musí být efektivní, aby skutečně došlo k finanční úspoře. Nevyplatí se kapacitu baterie předimenzovat, měla by odpovídat vaší spotřebě,“ vysvětluje Jakub Tobiáš z českého energetického holdingu LAMA ENERGY GROUP, jehož součástí je divize LAMA home specializující se na instalaci fotovoltaických systémů.

Optimalizace spotřeby vyrobené energie

Pro maximálně efektivní využití fotovoltaiky se nejvíce vyplatí okamžitá spotřeba. „Při odběru elektřiny od dodavatele lidé většinou neřeší, kdy jaké spotřebiče zapínají. Pokud ale máte fotovoltaiku, maximální úspory dosáhnete, když začnete elektřinu spotřebovávat v době nejvyšší sluneční aktivity. V tu chvíli neplatíte poplatky za přenos, ani za služby operátora trhu,“ říká Tobiáš.

Co to znamená v praxi? Spotřebiče pouštějte ideálně v poledne, využívejte funkci odloženého startu, případně popřemýšlejte o investici do tzv. chytré domácnosti. Ta vám umožní na dálku ovládat topení, ohřev vody, klimatizaci apod.

Zpětný odkup

Nevyužitou elektřinu lze prodávat zpět obchodníkům. „Našim zákazníkům umožňujeme prodat přebytečnou elektřinu za spotové ceny. Tento způsob nám přijde nejférovější pro obě strany a pro domácnosti v době nejvyšší poptávky představuje značný přivýdělek,“ doplňuje Jakub Tobiáš.

Fotovoltaika by měla odpovídat spotřebě

Lidé využívající fotovoltaiku mají několik způsobů, jak s přebytky vyrobené elektřiny naložit. Přesto je klíčové pořídit fotovoltaiku s baterií, která bude odpovídat spotřebě celé domácnosti. „Nemá smysl pořizovat fotovoltaiku se zbytečně velkou produkční kapacitou. Lepší je se poradit s dodavatelem fotovoltaického řešení s ohledem na vaši aktuální a předpokládanou spotřebu. V LAMA home dodáváme fotovoltaiky na míru, jejichž kapacita odpovídá potřebám celého domu. Navíc se postaráme i o administrativu, pomůžeme s vyřízením dotace a jsme schopni nabídnout i výhodné financování,“ uzavírá Jakub Tobiáš.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?