Další lidé se ocitají v režimu DPI, co mohou dělat?

Další lidé se ocitají v režimu DPI, co mohou dělat?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Je to již více jak dva měsíce, co Českou republikou otřásla zpráva o ukončení poskytování dodávek plynu a elektřiny několika alternativními dodavateli energií. Ti mj. nezvládli prudké výkyvy cen a byli nuceni své působení na českém trhu ukončit. Prakticky ze dne na den se tak skoro milion obyvatel ocitl v režimu dodavatele poslední instance.

 

Špatné zprávy ovšem chodí minimálně po dvou a počet padlých dodavatelů se nadále zvyšuje. Mezi svátky nás zaskočila nová zpráva o ukončení činnosti dalšího českého dodavatele, u kterého bylo zhruba pět tisíc zákazníků.

 

Podle dostupných dat tak ukončení dodávek energií ohlásilo 13 firem s téměř milionem zákazníků. Ti se rázem ocitli v režimu DPI. Co to znamená a jaký je další postup, když váš dodavatel na trhu skončí?

 

Dodavatel poslední instance

Dodavatel poslední instance neboli DPI je subjekt na trhu s energiemi, který má v zákonem stanovených situacích povinnost dodávat plyn a elektřinu zákazníkům za ceny určené Energetickým regulačním úřadem. U dodavatele poslední instance se tak ocitne automaticky každý, jehož původní dodavatel přestane dodávat energie, jako se tomu stalo během podzimu roku 2021. Avšak v režimu DPI nelze zůstat věčně a během půl roku by každý měl přejít na standardní ceník, ať už u jiného dodavatele nebo u dodavatele, který mu aktuálně poskytuje energie v režimu DPI.

 

Přechod na standardní ceník je však hlavně v zájmu samotných odběratelů, kteří v režimu DPI musí mnohdy platit i několikanásobek původních záloh. Samotná změna dodavatele zároveň není hotová během jednoho dne, ale probíhá v období několika týdnů, a tak je vhodné začít jednat ihned. Nic zároveň není potřeba řešit osobně, vše lze dohodnout online.

 

Klientům padlých dodavatelů usnadnila práci i společnost LAMA Energy, ke které je možné nyní přejít online. Stačí vyplnit online objednávku energií, kde se udávají základní osobní údaje, adresa bydliště a zda má klient zájem o elektřinu, plyn či oboje. Specialisté společnosti také radí vzít si k ruce poslední vyúčtování svého současného dodavatele, vše se tím podstatně urychlí.

 

LAMA Energy je český dodavatel energií s vlastní těžbou plynu na jižní Moravě a svým zákazníkům nabízí také online a telefonní podporu v případě jakýchkoli technických potíží.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?