Dopřejte vašemu psímu mazlíčkovi prémiové krmení. Jak ho vybrat a neutratit za něj jmění?

Dopřejte vašemu psímu mazlíčkovi prémiové krmení. Jak ho vybrat a neutratit za něj jmění?

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Chlupatí kamarádi jsou naši každodenní souputníci a jsou právem považováni za právoplatné členy rodiny. A tak jim logicky páníčkové chtějí dopřát kvalitní krmivo. Jenže jak ho vybrat? Vězte, že neexistuje jedno univerzální doporučení kvalitního krmiva, které by se hodilo pro psy všech plemen, jakéhokoli stáří a jakýchkoli zdravotních i jiných potřeb. Jedním z důležitých pilířů při výběru je zaměřit se na složení. Nenechte se zmást reklamou a naučte se v složení dobře číst tak, abyste vašemu čtyřnohému kamarádovi vybrali opravdu to nejlepší.

Pes je ze své přirozené podstaty všežravec, je schopen strávit širokou škálu potravin. Na rozdíl od trávicího systému člověka je ten psí více uzpůsoben na zpracování masa – z krmiv bohatých na maso je schopen psí organismus hodně vytěžit pro svůj zdravý fyzický i psychický vývoj. Maso by tedy mělo být v psích krmivech tou první a nejdůležitější složkou obsaženou ve složení produktu.

Vybírejte podle plemene, věku a pohybové aktivity

Základní kritéria pro výběr jsou dána objektivní charakteristikou psa. Zaměřte se na sortiment psích krmiv vhodných pro vaše plemeno. Malá plemena dostávají krmiva s menšími granulemi a s vyšším podílem tuků a bílkovin. Naopak granule pro velká plemena se vyrábějí ve větších objemech, mají nižší obsah tuků a bílkovin a jsou často doplněny o kloubní výživu, kterou tyto psi potřebují pro zdraví kloubů a kostí. Záleží samozřejmě také na věku vašeho mazlíčka – jiné výživové potřeby mají štěňata, jiné dospělí psi. Zamyslete se nad tím, kolik pohybu váš pes má. Chodíte spolu denně na dlouhé procházky, cvičíte s ním nebo dokonce provozujete psí sporty? Pak je vhodné vybrat krmivo s vyšším obsahem tuků. Pokud však váš pes žádnou zvýšenou pohybovou zátěž nemá, podobná krmiva s označením „active“ nebo „sport“ mu nekupujte, mohli byste mu i nevědomě ublížit.

V potaz vezměte i zdravotní stav psího mazlíčka

Specifické potřeby se mohou týkat téměř čehokoli. Je váš pes unavený a malátný, řídne mu srst, trpí na průjmy, neustále se drbe nebo si okusuje tlapy? U všech těchto signálů byste měli zbystřit a vybrat vhodné složení stravy. Může totiž jít i o projev potravinové intolerance nebo dokonce alergie.

Podrobte složení přísnému oku

Věnujte pečlivou pozornost surovinám, z kterých se psí krmivo skládá. Důležité je, aby v něm převažovaly živočišné bílkoviny nad těmi rostlinnými – jinými slovy, aby ve složení převažovalo maso. Ideální je vybrat takové krmivo, které obsahuje maso čerstvé nebo sušené. U masové moučky je nezbytné, aby etiketa obsahovala její původ – zda jde o moučku kuřecí, hovězí, jehněčí, kachní apod. Bohužel se často prodávají krmiva jen s obecným označením „masová moučka“. Vyhýbejte se výrobkům, které nedeklarují jasně složení. Často se na obale vyskytují povšechná označení jako výrobek živočišného původu nebo jen maso.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?