Drahé energie aneb jak se připravit na letošní zimu

Drahé energie aneb jak se připravit na letošní zimu

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

V současné době se snad nenajde jediný člověk, který by nebyl nucen řešit dramaticky rostoucí ceny energií. Většina domácností už dražší elektřinu a plyn pocítila ve svých výdajích, ostatní to brzy čeká také. Žehrání na situaci na trhu s energiemi však kýženou úlevu nepřinese, a proto je potřeba se dobře připravit na následující topnou sezónu. Kdo je připraven, nebude překvapen.

Ceny energií jsou prakticky od loňského podzimu na neustálém vzestupu. Jestli se tento růst zastaví a kdy to bude, na tom se bohužel zatím neshodnou ani odborníci. Od krachu Bohemia Energy padlo několik dalších alternativních dodavatelů a ti ostatní museli zvedat ceny. Zavedení poskytovatelé oznámili další vlnu zdražování v září, někteří k němu přistupují už dokonce v srpnu. Ti, kterým končí smlouva, dostávají nové tarify s cenami vyššími o desítky procent. Zdražuje se dokonce i u stávajících smluv – v tomhle je stav na energetickém trhu neúprosný. Situaci sice nezměníme, ale můžeme se dobře zajistit dopředu a připravit se na letošní zimu tak, aby pro nás byly podmínky co nejsnesitelnější.

Připravte se na zimu

Na internetu najde spoustu chytrých tipů na to, jak efektivně hospodařit s energiemi v domácnosti a nejčastější způsoby, jak ušetřit. I malá každodenní změna nebo nová rutina udělá ve výsledku velký efekt, když se začne dodržovat pravidelně. Zaměřte se na staré spotřebiče, které mohou patřit mezi tzv. energožrouty. Velkou spotřebu mají především lednice, mrazáky a některé starší pračky či televize. Výměnou za šetrnější spotřebiče výrazně snížíte náklady a to se pozitivně promítne do vyúčtování za topnou sezónu.

Zvažte také alternativní zdroje vytápění, obzvláště pokud doma topíte elektrickým nebo plynovým kotlem. Podívejte se na to, kolik by vám ušetřila peněz instalace tepelného čerpadla. Zajímavou a ne tolik známou alternativou je i topení pomocí klimatizace, která funguje účinněji a pomůže vám srazit náklady za domácí teplo. Přehodnoťte také přístup k vytápění jednotlivých místností. Z pohledu dnešní energetické krize se může zdát 23 stupňů jako nebývalý luxus. Bohatě stačí v místnosti, kde jste přes den, topit na 21 stupňů a v ložnici ještě o pár stupínků méně.

Existují i stabilní alternativní dodavatelé

Vyplatí se mít dobrý přehled o cenách elektřiny na trhu a včas vyměnit dodavatele. LAMA Energy je ryze česká tradiční společnost se silným ekonomickým zázemím a hlavně vlastní těžební infrastrukturou. Díky tomu dokáže zákazníkům nabídnout pomocnou ruku v podobě férové nabídky tarifů. Vzhledem k tomu, že je LAMA energy součástí skupiny LAMA ENERGY GROUP, do jejíhož portfolia patří i těžební vrty ropy a zemního plynu na jižní Moravě, můžou se zákazníci spolehnout na stabilitu a spolehlivost tohoto tradičního českého dodavatele energií.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?