Elegance a luxus 20. let v interiéru: Poznejte styl art deco

Elegance a luxus 20. let v interiéru: Poznejte styl art deco

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Jedním z nejvíce ikonických designových směrů 20. století je bezesporu art deco. Tento styl se zrodil ve 20. letech a jeho vliv můžeme pozorovat v architektuře, nábytku, špercích i vizuálním umění. Je synonymem pro luxus, sofistikovanost a preciznost. Podívejte se na tipy, jak vytvořit interiér v art deco stylu.

Historie art deco

Art deco se zrodil ve Francii ve 20. letech 20. století. Tento styl je známý pro svou oslavu technologického pokroku a luxusu, kombinovanou s jasnými liniemi a geometrickými tvary. Art deco odráží optimismus, energii a sofistikovanost 20. let a je dodnes synonymem pro výjimečný vkus a eleganci.

Charakteristické prvky

Art deco je snadno rozpoznatelný na první pohled. Mezi typické charakteristické prvky patří důraz na symetrii, bohaté a odvážné barvy, luxusní materiály, zrcadlové povrchy, bohaté zdobení a geometrické vzory. „Geometrické vzory najde v art deco stylu na uměleckých dílech, tapetách, podlaze, nábytku i dekoracích. Oblíbené jsou zejména ostré linie, trojúhelníky či kosočtverce,“ upřesňuje interiérová designérka Anke Glut.

Typické art deco barvy

Barvy v art deco stylu jsou syté a poutavé. Často se využívá vínová, tyrkysová, safírově modrá, smaragdově zelená, ale i černá nebo zlatá barva. Nebojte se zářivých a kontrastních barev, které oživí prostor a dodají mu charakteristický art deco nádech.

Jak art deco zakomponovat do interiéru

Jak art deco interiérový styl začlenit do vašeho interiéru, aniž byste museli provádět kompletní renovaci? Níže přinášíme několik tipů.

Geometrie a symetrie

Art deco je okamžitě rozpoznatelný díky svým zřetelným geometrickým vzorům a symetrii. „Přidáním několika výrazných kusů nábytku nebo dekorací s těmito prvky můžete lehce dosáhnout art deco vzhledu. Hodí se například oktagonální zrcadla nebo kovová svítidla a lampy s čistými liniemi a symetrickými detaily,“ vysvětluje Anke Glut.

Luxusní materiály a textury

Využijte luxusní materiály jako ebenové dřevo, slonovinu, kůži, lakované povrchy a vysoce leštěné kovy. I drobné prvky z těchto materiálů mohou mít velký vliv. Prostor můžete doplnit kovovými detaily, například mosaznými nebo chromovanými doplňky.

Dramatické barvy a vzory

Přidejte do interiéru silné a odvážné barvy, ať už v podobě akcentových stěn nebo dekorativních polštářů či koberců. Hodí se černá, zlatá, jakékoli teplé žlutohnědé odstíny, modrá i vínová. Vzory inspirované art deco jsou například zebrované nebo jakékoli abstraktní motivy.

Elegantní nábytek

Vybírejte nábytek s čistými liniemi a geometrickými tvary. „Art deco nábytek je často robustní s lesklými povrchy. Typickým kusem nábytku je například  barový vozík, konzolový stolek, sametový taburet nebo vzorovaná komoda,“ dodává Anke Glut.

Výrazné osvětlení

Lustrové osvětlení s geometrickými kovovými prvky, skleněnými tyčemi nebo kaskádovými skleněnými kuličkami může přidat výrazný art deco prvek do vašeho interiéru. Stejně tak i stolní a podlahové lampy s metalickými detaily či zdobená stínidla.

Art deco je více než jen designový trend; je to oslava elegance a optimismu. Ať už se rozhodnete pro jednoduché akcenty nebo celkový art deco makeover, tento nadčasový styl  vnese do vašeho domova sofistikovanost a luxus 20. let minulého století.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?