Energetický tarif budoucnosti? Takový, u kterého budou mít zákazníci na vybranou

Energetický tarif budoucnosti? Takový, u kterého budou mít zákazníci na vybranou

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Sledování vývoje cen energií je čím dál důležitější. Poslední roky nám ukázaly, jak dovede být energetický trh nepředvídatelný a dramatický, a turbulentní změny jsme pocítili všichni bez výjimky. Fixace cen najednou neposkytovala uspokojivé řešení a ani teď lidé nemají jasno, kam a na jak dlouho se upsat.

Oproti roku 2022 jsou aktuálně ceny energií v normě. Stále jsou však vyšší, než tomu bylo před energetickou krizí umocněnou situací na Ukrajině. Názory energetických odborníků se navíc rozchází a jen málokdo si dovolí říct konkrétní předpověď toho, jak se budou ceny energií vyvíjet v následujících letech.

Češi tak čím dál více chtějí mít možnost volby a odebírat elektřinu a plyn bez závazku. I za cenu toho, že by měli vývoj cen sledovat, případně se je naučit predikovat.

Co je to spotová cena?

Jako spotová cena energií se označuje cena na světových burzách, na kterých ji nakupují dodavatelé. Někdy je velmi nestabilní, ovlivňují ji aktuální trendy a celková situace ve světě. Na základě jejího vývoje stanovují ceny také dodavatelé energií. Při nákupu za spotové ceny celý obchod včetně platby probíhá ihned, a proto platí ta cena, za kterou je aktuálně k mání. Pokud má odběratel spotový ceník, dotýká se ho jak okamžité zdražování, tak zlevňování. Předpokladem pro efektivní využívání energií za spotovou cenu je možnost smlouvu vypovědět.

Krátké období fixace

A právě tento přístup volí český dodavatel energií FONERGY. Ten svým zákazníkům nabízí jen smlouvu na dobu neurčitou s tříměsíční výpovědní lhůtou. Ceny energií nejsou spotové, jsou fixované na kratší období, například na dobu jednoho měsíce. Tímto způsobem jsou zákazníci chráněni před okamžitými výkyvy, ale stále mají možnost reagovat na změny. Ve chvíli, kdy není zákazník s cenou nebo jinými podmínkami spokojen, může beztrestně smlouvu vypovědět. Jedná se o velmi odlišný přístup od většiny ostatních dodavatelů působících na českém trhu, kteří se snaží se zákazníky podepsat smlouvu na několik let. V takových případech pak za předčasné ukončení smlouvy zákazníci platí tučné pokuty a zpravidla se to nevyplácí.

Kdy se vyplatí smlouva na dobu neurčitou

Smlouva s dodavatelem energií na dobu neurčitou se vyplatí zejména v případě, že se o vývoj cen energií budete zajímat. Můžete sledovat ceny na burze a predikce odborníků. To vám napoví v tom, jaké budou v následujících měsících vaše energetické výdaje. Konečné slovo má dodavatel, změny v ceníku se od dodavatele FONERGY ale vždy dozvíte, jsou transparentní a neskrývají žádné další poplatky. Pokud tak chcete mít možnost svobodně se rozhodnout, smlouva s dodavatelem energií na dobu neurčitou pro vás může být ideální.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?