Hojení ran může trvat dlouhé týdny i měsíce. Co můžeme ovlivnit sami?

Hojení ran může trvat dlouhé týdny i měsíce. Co můžeme ovlivnit sami?

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Než se vdáš, tak se ti to zahojí, říkávaly s oblibou naše babičky. Tato slova nás vždy spíše zneklidnila a nám nezbylo než hledat jiné, spolehlivější způsoby. Hojení a regenerace kůže může trvat dlouhé týdny i měsíce, kdy nás postižené místo bolí a celkově nevypadá vůbec dobře. Každé poranění neznamená jen bolest, ale v případě špatného hojení i riziko nevzhledné jizvy. Dobrá zpráva je, že délku a kvalitu hojivého procesu můžete ovlivnit vy sami.

Léto milujeme především proto, že venku je krásně, svítí sluníčko a my můžeme maximum času trávit na čerstvém vzduchu. Oddáváme se hrám, sportování a dalším bohulibým venkovním aktivitám jako třeba grilování. Během nich občas přijdeme k nějaké bolavé odřenině, namoženým svalům či vyvrtnutému kotníku, ani nevíme jak. Záleží pak na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost a kvalitu hojivého procesu. Může se jednat o dny, týdny a v případě velkých zranění i celá léta. U každého je tento proces individuální. Jistě i vy znáte někoho, komu se škrábanec na kůži zahojí rychleji než vám. Spíše než spoléhat se na nejisté vdavky radíme držet se několika zásad, jak se o ránu dobře starat, aby se brzy zahojila.

Pozor na vetřelce

Pokud se vám do rány dostane infekce, zpomalí se celý průběh hojení. Proto se vyvarujte kontaktu s rizikovým prostředím. Především v létě se vyhněte koupání v přírodních vodách, jako jsou rybníky, jezera a potoky, které mohou být znečištěny různým odpadem a mikroorganismy. Když se rána vysouší příliš rychle, může se nevítaná infekce zachytávat pod vrstvou pokožky. Udržujte v ráně vlhké prostředí, které je pro hojení prospěšné. Použít můžete například lokální přípravky v podobě gelu, který napomáhá hojení a eliminuje riziko infekce. Zvlhčující přípravky se doporučují jak v případě malých ran, tak u hlubokých, rozsáhlejších defektů.

Posilujte imunitní systém

Pokud už jste měli tu smůlu a způsobili si zranění, neošetřujte jen zraněné místo, ale podpořte organismus celkově. Hojení urychlíte i tím, že si vybudujete silnější imunitní systém. Není to totiž nic jiného než přestavba tkáně. Při hojení tělo zraněnou tkáň nahrazuje tkání novou. Nezastupitelné místo v procesu hojení ran patří takzvaným proteolytickým enzymům, enzymům štěpícím bílkoviny. Má je každý z nás ve svém těle. Usměrňují ozdravení tak, aby proběhlo co nejúčelněji a nejrychleji. V některých situacích, ke kterým patří také stavy po úrazech, vlastní enzymy tělu k rychlému zhojení rány nestačí. Je proto vhodné je podpořit dodáním obdobných enzymů zvenčí prostřednictvím systémové enzymoterapie. Osvědčeným prostředkem je volně prodejný lék Wobenzym. Podpůrná léčba enzymy urychluje vstřebávání otoků, krevních výronů a podlitin a zmírňuje bolest. Zkracuje dobu hojení, posiluje oslabenou imunitu a omezuje výskyt poúrazových komplikací, jako je hnisání rány a jizvení.

Správná výživa a pitný režim

Role vhodné stravy je pro regeneraci jakékoli rány zcela zásadní. Tělo potřebuje nezbytné živiny a energii, aby se rychle a pokud možno bez následků zotavilo. Snažte se konzumovat bílkoviny. Při hojení hraje klíčovou roli kolagen. Pokud se sníží množství bílkovin, sníží se i množství kolagenu a proces zacelování se tak zpomalí. Jezte červené i bílé maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, oříšky a semínka. Velkými pomocníky při hojení jsou i vitaminy A a C. Céčko pomáhá při syntéze kolagenu, je důležité pro tvorbu nových cév a zvyšuje vstřebávání železa. Jeho nedostatek je spojen se zvýšeným rizikem infekce a zpomaluje hojení. Áčko stimuluje syntézu kolagenu a snižuje zánětlivost. Nezbytný pro obnovu i růst tkáně je i zinek, který najdete v červeném masu, rybách, vejcích a mléčných výrobcích.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?