Pandemie nás naučila fungovat v omezených podmínkách. I když už se blížíme do závěrečné fáze uvolňování, zdá se, že některé trendy přetrvají i nadále. Práce z domova k nim určitě patří. Je na to ale připravený i váš domov? Pracovní místnost či koutek by měl fungovat jako integrální součást vašeho domova a nabízet funkční zázemí potřebné pro charakter vykonávané práce. Jedině tak nebudete mít potíže se sebekázní a přepínat mezi pracovním a soukromým režimem bude jednodušší. Jak na to, jsme se zeptali interiérové designérky Anke Glut.
Práce z domova se během domácí karantény stala každodenní realitou pro mnoho profesí a oborů. I když se tato změna zdála zpočátku lákavá, na mnohé dolehla v plné síle později. Home office umožňuje být pánem svého času a flexibilně přepínat mezi pracovním a volnočasovým režimem. Jenže právě to bývá kámenem úrazu. Tento způsob fungování totiž klade zvýšené nároky na naši disciplínu a sebekázeň. Pokud si práci z domova nenastavíte efektivně, může se stát, že na konci dne skončíte unavení a frustrovaní s pocitem, že nic produktivního jste za celý den nestihli.
„Pracovat z domova může být velmi náročné, zejména pokud vás doma bydlí více a každý má jiné potřeby a nároky během dne. Mít home office neznamená posadit se za kuchyňský stůl a otevřít notebook. Je třeba se na tuto novou situaci adaptovat a vytvořit si funkční pracovní koutek, kde se budete moci zabrat do práce a soustředit se na výkon,“ říká interiérová designérka Anke Glut. Anke pochází z Německa, kde také studovala. Většinu pracovních zkušeností ale získala v Belgii a posléze i v Česku, kde spoluvybudovala a deset let řídila společnost zabývající se prodejem podlahových krytin.
Mobilní domácí kancelář
Prvním krokem pro úspěšné vytvoření pracovního zázemí je najít si prostor, odkud budete každý den pracovat. Zařiďte si ho pohodlně a ve stylu, který máte rádi – je důležité, abyste měli na práci klid a samotné prostředí vás nerozptylovalo.
„Pokud s rodinou sdílíte malou obytnou plochu a samostatná domácí kancelář je jen vaším snem, zamyslete se nad mobilním řešením. Pokud doma neustále hledáte volnou židli nebo stůl na práci s počítačem, pořiďte si takové vychytávky jako podpěru na notebook, zdroj osvětlení na klipse, kterou snadno přemístíte a použijete zase jinde, nebo příruční vozík či stoleček na kolečkách. Na něj si dejte k ruce všechny věci, které k práci potřebujete: složky s dokumenty, psací potřeby, pracovní telefon, něco k pití a malou svačinu. Nic víc nepotřebujete,“ radí designérka Anke Glut.
Nezapomeňte také na volbu správného osvětlení. Pro soustředění a na práci je vhodné bílé světlo, které udržuje vaši bdělost. Večer naopak osvětlení vyměňte za žluté, abyste tělo naladili na blížící se spánek a dovolili mu odpočinout a zregenerovat síly na další den.