Ideální nájemce neexistuje. Nahrazuje ho ale služba garantovaného nájmu

Ideální nájemce neexistuje. Nahrazuje ho ale služba garantovaného nájmu

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Investice do nemovitosti nekončí jejím nákupem. Po celou dobu vlastnictví se musíme o svůj investiční byt starat, aby nám prosperoval. Výhodnou investicí se byt totiž stává tehdy, je-li dlouhodobě a dobře pronajatý spolehlivým nájemníkům. Stačí ale narazit na problematické nájemníky a o zisk, který měl být přilepšením k vašemu zaměstnání, snadno přijdete. Každý měsíc, kdy dojde k výpadku či zpoždění nájemného, představuje velký problém. Situace je o to horší, pokud splácíte hypoteční úvěr.

Výnos z investičního bytu vychází z poměru mezi kupní cenou a výší měsíčního nájmu. Riziko neplatičů může ohrozit výnosy, které jste si pečlivě vypočítali na papíře, a tím vás připravit o radost z příjemného výdělku. V praxi tak sen o bezpracném přivýdělku rychle střídá vystřízlivění a z koníčku při zaměstnání se v mnoha případech stává práce na plný úvazek. Časová investice je tu velká a čas je, jak známo, nejcennější komoditou.

Počet neplatičů je na vzestupu

Počet neplatičů v České republice stále roste. Podle statistik má nesplacené závazky každý dvanáctý Čech. Situace se liší podle krajů – například najít solventního nájemníka v severních Čechách je větší problém než na území hlavního města. S aktuální verzí občanského zákoníku se ještě více posílila práva nájemníků. Vypovědět nájem je stále možné bez výpovědní doby, a to pouze v případě porušení povinností zvlášť závažným způsobem, což je bohužel velmi složitě dokazatelné. Stále je též možné vypovědět nájemní smlouvu, kdy nájemce nezaplatil nájemné za dobu delší než tři měsíce, což je však velmi dlouhá doba, během které se velká část pronajímatelů může dostat do závažných problémů. To nemluvíme o dalších problémech s možným vystěhováním takového nájemníka. Jednání s problémovými nájemníky, systém upomínek, zpožděné či nezaplacené nájemné jsou pro vlastníky nemovitostí i tak velký problém, který ohrožuje výnos spočítaný na papíře.

Starost o nemovitost raději svěřte profesionálům

„Výhodnou investicí se byt stává až ve chvíli, kdy je dlouhodobě a dobře pronajatý solventním nájemníkům se spolehlivou platební morálkou. Největší noční můrou jsou neplatiči, tzv. střídači a jinak problematičtí nájemníci, kteří vás stojí spoustu peněz a času. Toto riziko je zapotřebí eliminovat, nebo alespoň minimalizovat hned na začátku,“ říká David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International, která se už více než 10 let zabývá nákupem, správou a prodejem nemovitostí, nejen těch investičních. Spravuje nyní přes 600 nemovitostí v hodnotě přes 3 miliardy Kč.

Pokud neprovozujete investiční byty jako svoji práci na plný úvazek, je lepší správu svěřit profesionálům. Kvalitní správce dokáže s vaším souhlasem, ovšem bez vaší asistence řešit v podstatě vše, co nájemní vztah obnáší. Od vyhledání vhodného, bezdlužného nájemníka přes vybírání nájemného včetně zajištění minimalizace jeho výpadku po běžnou údržbu, opravy a veškerý styk s úřady či dodavateli služeb a energií. Vy pak už jen v klidu pobíráte rentu.

„Pro všechny, kteří chtějí inkasovat pravidelný nájem každý měsíc a o nic se nestarat, existuje služba garantovaný nájem. Je také ideální pro majitele, kteří si byt koupili na hypotéku a nechtějí se dostat do problémů, když zrovna byt není obsazen nájemníkem nebo nájemník neplatí,“ vysvětluje Novotný. „Funguje to tak, že si nemovitost od vás pronajmeme, vyhledáme spolehlivého nájemníka a prověříme jeho bezdlužnost. S podnájemníkem uzavřeme podnájemní smlouvu. Vám platíme sjednané nájemné, i když je nemovitost neobsazená podnájemníky či nastal problém s neplatiči. Po ukončení nájmu garantujeme předání nemovitosti v perfektním stavu,“ uzavírá Novotný.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?