Ideální nájemník? Existuje, je ale potřeba hledat!

Ideální nájemník? Existuje, je ale potřeba hledat!

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Ať už jste investor pronajímající desítky bytů za účelem výdělku nebo pronajímáte jen jednu bytovou jednotku, jistě jste nejednou okusili problémy spojené s hledáním ideálního nájemníka. Takového, který bude platit vždy a včas a hlavně takového, který z vaší nemovitosti neudělá rozpadající se domeček z karet. Jak ale ideálního nájemníka najít a jak ho rozpoznat? Existuje univerzální způsob? A můžete jako majitel nemovitosti klást otázky na tělo, jejichž odpovědi by vám o zájemcích prozradily více?

V současné době, kdy se český hypoteční trh potýkal s poměrně velkými změnami, se se zájemci o pronájem roztrhl pytel. Tuto možnost nyní volí daleko více lidí než dříve a již neplatí, že mezi nájemníky je drtivá většina studentů nebo mladých párů. Majitelé nemovitostí si ovšem nestěžují, mají si z čeho vybírat. O to těžší je ovšem konečné rozhodnutí. Stoprocentně účinná metoda, jak najít spolehlivého a zejména pravidelně platícího nájemníka, totiž neexistuje.

Platí ovšem zásada obezřetného jednání. Pronajímatel by si měl ověřit nejen nájemníkovu bezdlužnost v Centrálním registru dlužníků, ale zároveň i výši mzdy a zda je smlouva u stávajícího zaměstnavatele na dobu neurčitou. Taktéž se neškodí zeptat na reference u předchozího pronajímatele. V případě neplacení si totiž majitel nemovitosti musí počkat celé tři měsíce, než je podle zákona nájemníka možné vystěhovat. I tehdy však hrozí, že se nájemník rozloučí ve velkém stylu a zanechá po sobě v bytě spoušť. Součástí smlouvy by tedy v každém případě měl být i předávací protokol, kde je zaznamenán všechen nábytek a jeho stav. K předávacímu protokolu mohou být přiloženy i fotografie dokumentující stav podlahy, oken a dalšího zařízení. Co se nájemní smlouvy týče, v žádném případě se nedoporučuje užívat vzory, které jsou k nalezení online. Smlouvu by měl sepsat právník, který je obeznámen se všemi náležitostmi a aktuálním občanským zákoníkem. Je však nutno dodat, že pokud dojde na lámání chleba, zákony jsou stále více na straně nájemníka. Nejideálnějším způsobem, jak z pronájmu nemovitosti udělat stabilní a spolehlivý příjem, je proto využití profesionální správy nemovitosti. Ta si na tuzemském trhu již našla své stabilní místo a v současnosti ji využívá stále více zákazníků. Tuto službu nabízí i společnost Bohemian Estates, která k nynějšímu dni spravuje více než 500 nemovitostí v České republice i v zahraničí.

Bohemian Estates kromě klasické správy nemovitosti nabízí i službu garantovaného nájmu. Ta je určena všem, kteří chtějí pravidelně inkasovat nájemné a nezaobírat se tím, co se stane, když není nemovitost zrovna obsazena nebo když nájemníci neplatí. Je to ideální varianta pro majitele, kteří si berou hypotéku a nemají pak riziko, že se dostanou do problémů s neplacením, když přijdou o nájemníka, nebo nájemník neplatí. Bohemian Estates zaručuje inzerci nemovitosti, hledání spolehlivého nájemníka, jeho prověření v registru dlužníků, přepis energií, pojištění nemovitosti, vybírání a upomínky nájemného, zajištění oprav a pravidelné údržby a pravidelný online report nemovitosti. Pronajímatel se tak nemusí starat prakticky o nic, a navíc je mu po skončení smlouvy garantováno vrácení nemovitosti v původním stavu. Odpadají tak zároveň starosti i s nájemníky se sklony majetek demolovat. Díky spolupráci se všemi významnými realitními portály, mezinárodními společnostmi a školami je průměrná doba, kdy Bohemian Estates zajistí nového nájemníka, dva týdny. Využívá totiž i cíleného marketingu v místě nemovitosti, zároveň mají však výhodu několikaleté praxe, a tak dokážou efektivně selektovat nájemníky, u kterých hrozí problémy. Cesta profesionální správy nemovitosti se službou garantovaného nájmu je tudíž nejideálnější volbou nejen pro ty, kteří na příjem z pronájmu spoléhají, ale také pro ty, kteří svůj volný čas raději věnují něčemu jinému než starostem spojeným s touto činností.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?