Po esteticky vkusném a sladěném interiéru touží asi každý, kdo se pouští do rekonstrukce. Možná právě proto se služby interiérových designérů začínají pomalu, ale jistě prosazovat a čím dál více lidí se odhodlá za tuto službu připlatit. Není to ovšem jen finální oku lahodící výsledek, čím může interiérový designér přispět.
Zařizování interiéru svépomocí
Zařizování interiéru bez pomoci profesionála je stále poměrně běžná věc. Avšak ti, kteří si tuto cestu při rekonstrukci zvolili, často na konci přiznají, že se zcela určitě nejednalo o procházku růžovým sadem. Naopak, vezmeme-li v potaz počáteční vymýšlení toho, jak by měl interiér vypadat, následné shánění všech kusů nábytku společně s doplňky a dekoracemi a finální uspořádání jednotlivých místnosti, přijdeme na to, že se jedná o poměrně zdlouhavý a vyčerpávající proces. Často se navíc setkáváme s tím, že po koupi jednoho konkrétního kusu zjistíme, že se do místnosti vůbec nehodí či, v tom horším případě, ani nevejde. Koupě různého vybavení u různých dodavatelů se zároveň nezřídka pěkně prodraží a plánovaná finanční úspora je ta tam.
Finanční úspora
A právě finanční úspora může být paradoxně největším argumentem, proč si za služby interiérového designéra připlatit. „Obrovskou výhodou využití služeb interiérového designéra jsou bezesporu ušetřené peníze. Designér totiž navrhne interiér tak, aby vydržel opravdu dlouho nebo aby šel bez větších zásahů pozměnit. Zároveň však ochrání klienta před nevhodným nákupem něčeho, o čem později zjistí, že v interiéru vlastně vůbec nebude mít uplatnění,“ vysvětluje Anke Glut, interiérová designérka, která své první zkušenosti z oboru získala v Belgii a nyní se této profesi věnuje v České republice.
„Pominu-li ale to, že designér šetří peníze hlavně díky svému know-how, pro klienty ze spolupráce s designérem plynou finanční výhody i například z jeho spolupráce s jednotlivými dodavateli. Po letech, kdy tuto profesi dělám, mám velmi širokou síť dodavatelů a ověřených řemeslníků, se kterými jsem schopna kolikrát vyjednat lepší cenu,“ dodává Anke Glut.
Časová úspora
Nejsou to ovšem jen finance, které nám při zařizování interiéru utíkají mezi prsty. Často je důležitější i čas, kterého v dnešní době nemá nikdo nazbyt. „Každý projekt prezentuji ve 3D realizaci, aby si mohl klient vše představit, a následně se starám i o kompletní realizaci. Navrhuji například dispoziční řešení interiéru v závislosti na počtu obyvatel dané domácnosti, správnou ergonomii, styl místnosti, vybírám barvy a materiály a kombinuji je a samozřejmě navrhuji konkrétní zařízení do konkrétních prostor. Na klientovi je potom jen to, jak moc se chce v daných dílčích činnostech angažovat,“ hovoří Anke Glut o časové úspoře, které klient najmutím interiérového designéra dosáhne.
Jak interiérového designéra vybírat?
S rostoucí poptávkou v Čechách po této službě lze očekávat, že přímo s tím poroste i nabídka, a tak může být těžké se zorientovat a vybrat zkušeného designéra, se kterým si padnete do oka. Jak tedy nešlápnout vedle? „O dosavadní práci interiérového designéra hovoří zejména portfolio a recenze bývalých klientů. Při výběru designéra tak doporučuji projít jeho webové stránky, které zájemcům napoví i v tom, jakému stylu dává konkrétní designér přednost. Více se pak většinou ukáže na osobní schůzce. Při ní by měl designér zejména poslouchat a udělat si tak obrázek o tom, co si klient přeje, a zhodnotit, zda je schopen toho dosáhnout,“ uzavírá interiérová designérka Anke Glut.