Investice do nemovitosti: Na co si dát pozor?

Investice do nemovitosti: Na co si dát pozor?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Poslední roky na realitním trhu byly přinejmenším turbulentní. S obchodem s nemovitostmi zamávaly nejen vysoké ceny, ale i zvyšující se úrokové sazby. Situace je nyní trochu klidnější a investice do nemovitostí je pro mnoho lidí opět na pořadu dne. Jaké podmínky by měla splňovat investiční nemovitost? A jak ji najít?

Ideální investiční nemovitost

Jak vůbec vypadá ideální investiční nemovitost? Nejdůležitější body shrnul David Novotný ze společnosti Bohemian Estates, která se mj. zabývá vyhledáním, prověřením a následnou správou investičních nemovitostí. „Investiční nemovitost bychom ideálně měli koupit výhodně, následně ji pronajímat, a poté dobře prodat. Rozhoduje tedy rychlost, cena a samozřejmě dobrá strategie.“

Pokud se rozhodujete vaše peníze vložit právě do nemovitostí, nedělejte ale žádné unáhlené kroky. Rozmyslet si je potřeba několik věcí. „U koupi nemovitosti určené na investici je obvyklé, že kupující nemovitost z větší části financuje vlastními prostředky. Proto je potřeba si na začátku říct, kolik do nemovitosti chcete vložit a zda bude potřeba nějakou část financovat hypotékou. U té je nutné si velmi dobře rozmyslet její podmínky. Mnoho lidí si myslí, že splátku jednoduše pokryje výnos z nájmu. Co ale v případech, kdy bude nemovitost neobsazená? Splátky pro investory nemůžou být likvidační, a proto je opravdu nejvýhodnější, když velkou část z ceny nemovitosti financujete z vlastních prostředků,“ upozorňuje Novotný.

Lokalita, dispozice, budoucí potenciál

Jakmile máte jasno ve financích, je potřeba určit kde a jakou nemovitost budete kupovat. Od toho se totiž odvíjí nejen zhodnocení, ale i množství času, který celý proces zabere. „Pokud nemáte v plánu svěřit správu pronájmu realitní společnosti, je lepší kupovat nemovitost, která není na druhém konci republiky. Na druhou stranu ji ale potřebujete pořídit v lokalitě, kde nejsou nemovitosti předražené a kde zároveň mají největší potenciál růstu hodnoty do budoucna,“ doplňuje David Novotný.

Z této rovnice nejlépe vychází nemovitosti blízko velkých měst nebo na horách poblíž turistických středisek. I v těchto místech ale nemusí být vždy jednoduché nemovitost pronajmout, respektive pronajmout dobře. „Hledání nájemníka není ten největší problém. O pronájmy je a bude zájem. Problém je hledat stabilního nájemníka, který bude platit. I když nemovitost financuje z vlastních prostředků, nechcete ji mít prázdnou. Chcete, aby vydělávala. Proto v mnoha ohledech dává smysl profesionální správa, díky které jsou nemovitosti daleko více obsazené. My například potenciálního nájemníka prověřujeme v registrech dlužníků, čímž eliminuje riziko neplatičů,“ říká Novotný.

Důležité jsou i dispozice nemovitosti. Dlouhodobě největší zájem je o byty 2+1 nebo 2+kk, ať už k pronájmu nebo ke koupi. V rozhodovacím procesu musí jít emoce stranou, investiční nemovitost je business jako každý jiný. Jakmile máte představu o lokalitě, rozpočtu a typu nemovitosti, přichází na řadu správné načasování koupě i prodeje. David Novotný upozorňuje, že ty nejlepší nemovitosti se často ani nedostanou do inzerce, neboť je realitní společnosti nejprve nabízí svým klientům. Z toho důvodu se vyplatí svěřit vyhledání nemovitosti profesionálům. Ti ji navíc prověří po technické i právní stránce a ujistí se, že se jedná o bezpečnou koupi. „Jedna věc je nemovitost dobře koupit, druhá  ji dobře pronajmout a třetí ji dobře prodat. I s tím vám pomůže společnost, která se touto problematikou zabývá. Správný timing je při prodeji stejně zásadní jako vše ostatní,“ uzavírá Novotný za Bohemian Estates.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?