Investiční strategie „kup a drž“ se stále vyplatí nejvíce

Investiční strategie „kup a drž“ se stále vyplatí nejvíce

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Nemovitosti jsou pro řadu investorů stále oblíbenou investiční komoditou. A není na tom nic překvapujícího. Se správným investičním bytem a vhodně zvolenou strategií lze dosáhnout výnosu až 7 % ročně, což je více než u termínovaných vkladů, fondů a různých spořicích produktů. Zvažujete-li investici do nemovitosti, měli byste kromě jiného promyslet i nejvhodnější investiční strategii, aby se vám to vyplatilo.

„Běžný průměrný výnos z pronájmu investičního bytu se pohybuje kolem 3–4 % ročně. Nemovitosti v námi spravovaném portfoliu dosahují výnosů až 7 % ročně díky tomu, že umíme vyhledat výjimečné investiční příležitosti a dosahujeme větší efektivity pronájmu a správy nemovitostí. Navíc se investice zhodnocuje časem. To znamená, že ji prodáte zpravidla dráž, než jste ji koupili. Proto dosahujeme celkového průměrného meziročního zhodnocení 9,7 % ročně,“ říká David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates. Pokud přemýšlíte o investici do nemovitostí, měli byste se nejprve rozhodnout, jakou investiční cestou jít a zvážit pečlivě všechna pro a proti.

Výnos a návratnost investice, stejně jako míra rizika a s tím spojená likvidita, se odvíjí také od investičního horizontu. To v praxi znamená odpovědět si na otázku, na jak dlouho chcete investovat. Existují dva základní přístupy – „buy and flip“ a „buy and hold“. „První investiční strategie znamená spekulaci s nemovitostmi. Vaším úkolem je co nejlevněji koupit nemovitost a co nejvýhodněji, tedy co nejdráž, ji zase prodat. Tito investoři se často zaměřují na byty vhodné pro rekonstrukci, které zrenovují, a pak se jejich prodejem v co nejkratším horizontu snaží dosáhnout maximálního zisku. Druhá strategie se soustředí na investice v dlouhodobém horizontu. Hlavním zdrojem příjmu jsou pravidelné měsíční nájmy, které zajišťují stálý příjem. A také je tu samozřejmě meziroční zhodnocení, kdy se investiční byt zároveň zhodnotí každý rok minimálně o výši inflace,“ vysvětluje David Novotný z Bohemian Estates.

Vliv zákonů a daní na realitní investice

Pro kompletní posouzení a zhodnocení investice je třeba vzít v potaz i právní podmínky, zákony a hlavně daně v daném státě. Daně totiž významně ovlivňují výnos, často bohužel k nelibosti investorů. „U investiční nemovitosti si dobře spočítejte nejen to, kolik na ní vyděláte, ale také kolik z toho odvedete státu. Daňové zákony v České republice spíše nepřejí spekulantům. Pokud chcete prodat nemovitost bez zdanění, musíte nemovitost vlastnit minimálně pět let, respektive doba mezi nabytím nemovitosti a prodejem musí být delší než pět let. Pokud máte v dané nemovitosti hlášené trvalé bydliště, tak se tato lhůta, které se říká časový test, zkracuje na dva roky,“ vysvětluje David Novotný. Vzhledem k daňovým povinnostem tedy vychází nejpříznivěji investiční strategie „kup a drž“.

„Stává se, že najdete vhodnou nemovitost na spekulaci, ale to není zase tak časté. Dalším nepříznivým faktorem je totiž i kolísající likvidita, která vždy odráží změny na realitním trhu a jde ruku v ruce s rizikovostí. Investorům tedy doporučuji strategii koupit a držet ve vlastnictví. Soustředíte se tak na výnos, který má dlouhodobou návratnost a nese s sebou co nejméně investičních rizik,“ uzavírá David Novotný z Bohemian Estates.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?