Jak na čtenářský koutek krok za krokem

Jak na čtenářský koutek krok za krokem

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Záliba v knihách a klidné místo na čtení jdou ruku v ruce. Ne každý interiér však svým obyvatelům dovoluje vybudovat si takovou oázu klidu, jakou bychom si představovali. I na malých prostorech ale lze vykouzlit čtenářský zázrak. Ukážeme vám, jak na to.

Výběr místa

Pro zřízení útulného a klidného čtenářského koutku je zapotřebí pečlivě vybrat vhodné místo ve vašem obydlí. Zcela logicky se určité místnosti hodí ke zřízení oázy klidu méně a některé zase více. Ze svého výběru vyškrtněte kuchyň či koupelnu, a naopak zauvažujte o obývacím pokoji či ložnici. V potaz berte také fakt, kde je nejvíce světla a čtenářský koutek orientujte k oknu. Nebudete tak muset často využívat umělého osvětlení. Co se něj týče, nespoléhejte se pouze na centrální lustr, ale pořiďte si speciální čtenářskou lampu, u které lze podle potřeby ztlumit či zesilovat vydávané světlo. Mají i tu výhodu, že je lze libovolně natáčet. Pro umístění čtenářského koutku je také zapotřebí, aby se na dané místo vešlo alespoň základní vybavení, jako je křesl, stůl a knihovna.

Kvalitní křeslo

Kvalitní křeslo je naprostým základem čtenářského koutku. Předpokládá se, že v něm strávíte hodně času, a tak by mělo být v první řadě pohodlné a mělo by zajišťovat zdravý posed. Hitem několika posledních let jsou pro své pozitivní vlastnosti křesla typu ušák. Ta se velkolepě vrací na scénu a čtenáře, který by o tomto křesle nesnil, bychom horko těžko pohledali. Ušák neboli křeslo čtenářů, jak je mu přezdíváno, je totiž po stranách vybaven dvěma oblouky tak, aby vám při usnutí nespadla hlava. Doporučujeme ale věnovat výběru ušáku dostatek času. Přitom rovnou zapomeňte na sériovou výrobu nadnárodních nábytkářských korporací a raději vsaďte na ruční výrobu. Tu v Čechách garantuje společnost PK Interiér zabývající se výrobou nábytku na míru a navrhováním interiéru. „Výrobu ušáku jsme zachovali z dob minulých, jedná se o čistě řemeslnou ruční práci. Kostra je masivní z tvrdého dřeva, sedák je pružinový, vyvázaný africkou trávou a koňskými žíněmi. Velmi důležitá a nezbytná je pro správné sezení podpěra v bederní části, která zajišťuje zdravý a pohodlný posed lépe než kdejaká zdravotní sedačka.“, říká majitel PK Interiér Pavel Kružík.  To, že vsadíte na ruční výrobu ušáku, má navíc i další pozitivum, a to fakt, že si můžete finální vzhled zvolit sami. Nemusíte tedy sáhodlouze přemýšlet nad tím, zda se bude hodit do interiéru, jednoduše si barvu potahu vyberete.

Knihovna po ruce

Samozřejmostí je mít v čtenářském koutku po ruce i knihovnu. Nemusíte v ní však mít veškeré knihy, které zrovna vlastníte, ale můžete je pravidelně obměňovat dle vašich preferencí a toho, co zrovna čtete. To je jeden způsob, jak řešit nedostatek v místa v případě, kdy musíte knihovnu zmenšit jen na pár poliček apod. Pokud naopak nedostatek prostoru není váš problém a zvolili jste knihovnu až ke stropu, můžete si k ní pořídit i praktické schůdky, abyste měli ke všem knihám přístup.

V případě, že si na zařizování čtenářského koutku sami netroufáte nebo máte k dispozici nestandardní prostory, nebojte se najmout si profesionální návrháře interiérů, kterým leta zkušeností umožňují pracovat i s minimem. Výsledná částka, kterou zaplatíte, bude sice vyšší, jedná se však o investici, které nebudete litovat.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?