Jak naučit dítě čistit si zuby?

Jak naučit dítě čistit si zuby?

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Ústní hygiena je nedílnou součástí každodenní péče a je třeba si ji osvojit již od útlého věku. Děti k čištění zubů často přistupují s nechutí a přitom právě mléčné zuby jsou náchylnější ke vzniku zubního kazu více než zuby trvalé. Co je u péče o dětské zoubky potřeba dodržovat? A jak naučit dítě čistit si správně zuby?

Mléčné zuby jsou zranitelnější

Dětem se začínají mléčné zuby prořezávat už od šestého měsíce věku, a přestože je děti mají jen dočasně, jsou klíčové pro správný rozvoj řeči nebo pro rozvoj žvýkání. Sklovina a dentin mléčeného zubu je tenčí a méně mineralizovaný, a proto více náchylnější ke vzniku zubního kazu. Ten lze rozeznat již v prvním stádiu jako světlá skvrna, která se s prohlubujícím kazem mění až na hnědou.

Příčiny zubního kazu u dětí

Příčin tvorby zubního kazu u dětí je několik. Hlavní příčinou je plak, který se hromadí na zubech, dásních a jazyku. V něm se usazují bakterie živící se cukernatými zbytky potravy, které metabolizují na kyseliny. Kyseliny demineralizují a oslabují zubní sklovinu, což může vést ke vzniku zubního kazu. Svou roli mohou sehrát i další faktory jako nesprávná strava, genetické faktory nebo chronické či bakteriální infekce.

Tipy pro úspěšné čištění zubů u dětí

Prevencí vzniku zubního kazu a dalších nemocí ústní dutiny je (nejen u dětí) správná ústní hygiena spočívající v odstraňování zubního plaku prováděná ve třech krocích 2x denně.

Nejmenším miminkům začínáme zoubky čistit od prvního prořezaného zoubku, postupně s přibývajícím věkem přecházíme na kartáčky pro starší děti. Výběr správného kartáčku je důležitý. Měl by mít malou hlavičku s měkkými vlákny, aby se dostal ke všem zoubkům ze všech stran a neublížil. Tip: Vezměte dítko na nákup s sebou, aby vám pomohlo vybrat barvu, která ho bude bavit.

Důležitá je také vhodná pasta s fluoridy. Zubní pasty s intenzivní mentolovou příchutí mohou děti odradit. Jakmile přijde čas na to, kdy si dítě začíná čistit zuby samo, je dobré to učit dítě formou hry. Jako rodiče byste měli dětem dočišťovat zuby až do zhruba 12 let věku.

Mezizubní čištění u dětí

Ano, i dětem je potřeba čistit mezizubní prostory, protože v nich se také usazuje zubní plak. Ideální pomůcky podle aktuálního vývoje a postavení zoubků doporučí zubní lékař nebo dentální hygienistka. Mohou jimi být dentální nitě nebo i mezizubní kartáčky.

Pro kompletní ústní hygienu

A protože zubní plak neulpívá jen na zubech, je potřeba jej z ostatních míst opláchnout správnou ústní vodou pro děti. Používání ústní vody  je vhodné pro děti od 6 let, kdy děti zvládnou ústní vodu nespolknout a po vypláchnutí ji vyplivnou do umyvadla. LISTERINE® Smart Rinse s jemnou jahodovo-malinovou příchutí umí zbylé částečky jídla a plaku zabarvit do oranžova a dítě v umyvadle vidí, co ještě bylo potřeba vyčistit. Navíc obsahuje fluorid, který ústní vodě LISTERINE® Smart Rinse pomáhá snižovat kazivost zubů až o 40 % více než samotné čištění kartáčkem. Pro starší děti je vhodná ústní voda LISTERINE® Clean&Fresh, určená pro zuby (nejen) s rovnátky. Má jemnou mátovou příchuť vyhledávanou zejména teenagery.

Motivace je klíč

Pro vysvětlení třech kroků a techniky správné ústní hygieny existuje spousta materiálů, které vám pomohou zábavnou formou děti motivovat.

Dítě bychom neměli zapomínat chválit a samozřejmostí je mu jít příkladem. Pokud dítě neuvidí, že si rodiče taktéž pravidelně čistí zuby, těžko mu lze poté kázat o důležitosti správné dentální hygieny.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?