Jak nechat vyniknout krásu dřeva v interiéru

Jak nechat vyniknout krásu dřeva v interiéru

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Nejlepším designérem je matka příroda. Alespoň  tak to platí, když mluvíme o dřevu, které je pro svou neopakovatelnou krásu a variabilitu velmi oblíbené i v interiérech. Jeho nespornou předností je, že si rozumí s moderními i venkovsky laděnými obydlími a umí stárnout do krásy, což se nedá říct o valné většině jiných materiálů.

Dřevo hraje prim

Příroda je jedním z nejlepších designérů na světě. „Pokud chcete bydlení pocitově zateplit a dodat mu útulný, domácký ráz, zkrášlete ho dřevěnými kousky. Dřevo přináší do interiéru kousek přírody. Okouzlí vás nejen vzhledem, ale také svou nezaměnitelnou vůní a strukturou,“ radí Anke Glut, bytová designérka původem z Německa, která svůj osobní i profesní život spojila s Českou republikou a věnuje se návrhům rezidenčních i komerčních prostor.

Dřevo je obnovitelný a hojně využívaný materiál v interiérovém designu i ve stavebnictví. Jeho velkou předností je, že sluší téměř každému interiéru. Rozumí si s moderním, rustikálním i skandinávsky laděným obydlím. Nadto je velmi trendy. „Designéři z celého světa si ho oblíbili, protože je pružné, pevné, trvanlivé a má skvělé termoizolační vlastnosti. Dřevo dokáže zvládnout velké zatížení a tlumit vibrace. Můžete ho kombinovat mezi sebou i s jinými materiály jako kov nebo sklo, s kterými vytváří dokonalou designovou souhru,“ doplňuje Glut.

Nechte krásu dřeva vyniknout

Každé dřevo se vyznačuje nenapodobitelnou krásou, kterou je třeba nechat vyniknout. Dejte si proto pozor na nevhodné či přehnané kombinace. „Platí zlaté pravidlo, že v místnosti by se neměly nacházet současně více než tři druhy dřeva či dřevin – počítá se do toho i podlaha. Jinak dojde k narušení estetického dojmu a výsledkem překombinovaných designových kreací bude nesoulad. Preferujete-li světlejší dřevo, sáhněte po bílém dubu, jasanu, javoru či bříze. Vyznačují se tím, že umí dodat interiéru vzdušnost a jistou lehkost. Naopak pokud fandíte tmavšímu dřevu, ten pravý by pro vás mohl být dub dýmový, ořech či wenge. Nezapomeňte, že do dřevěných prvků se započítávají i zdánlivé detaily jako zárubně či obklady,“ vysvětluje Anke Glut.

Moderna i venkov

Možná máte zažité vnímání, že dřevo patří do rustikálních interiérů – chyba lávky. I když se to na první dobrou nezdá, dřevěný nábytek ladí s rustikálním, ale i moderním interiérem. Dýchá z něj určitá noblesa, která vynikne i v prostředí současného minimalistického designu stejně jako v případě solitéra ve venkovském stylu. Vysloveně nutnou výbavou je do horských roubenek a venkovských stavení, ale bez problému ho uplatníte i v panelovém bytě či v moderní dřevostavbě. Nejvíce mu sluší spojení s bílou barvou, která nechá dostatečně vyniknout krásně struktuře dřeva.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?