Jak oživit studené a fádní prostory? Pořiďte do nich běhoun

Jak oživit studené a fádní prostory? Pořiďte do nich běhoun

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Mysleli jste, že běhouny, tedy dlouhé a úzké koberce, mají dobu své největší slávy dávno za sebou? Pak jste na omylu. Už jsou zase v kurzu a nabídka je rozmanitá jako nikdy předtím. Vyberte si i vy takový, který splní vaše představy a doladí interiér domova k dokonalosti.

Koberec. Mohlo by se zdát, že jde o dávno přežitý druh bytové textilie, která v domácnostech dominovala především v 80. a 90. letech a v moderním 21. století byla nahrazena plovoucími podlahami s bezpočtem praktických vlastností. Opak je pravdou. I při různorodé škále podlahových krytin si koberce ponechávají svoji neotřesitelnou pozici a stále představují jednu z nejvděčnějších možností, jak zútulnit a zkrášlit naše domovy. Možností máte nepřeberně – klasický metrážový koberec, peršan, elegantní kusovky anebo třeba běhouny. Pokud u vás jednoznačně vyhrávají laminátové či dřevěné plovoucí krytiny, máme pro vás dobrou zprávu. Po nadvládě celoplošných koberců přichází éra variabilních kusovek a běhounů. V popředí zájmu jsou kusové koberce a klasické běhouny v nových barvách a vzorech, které dovedou domov zateplit a zútulnit raz dva, bez velké časové i finanční investice či stavebních prací.

Kusovky jsou in

Kusový koberec nebo běhoun je vítaným řešením, jak vnést do domácnosti teplo domova a pocit příjemného útulna. Kromě toho, že má koberec výborné izolační vlastnosti, plní v místnosti řadu dalších úloh. Nesmíme zapomenout ani na estetickou funkci, neboť se jedná o slušivý doplněk k podlaze, který má tu moc proměnit celkové působení interiéru. Ocení ho také alergici. Koberce alergikům zlepšují kvalitu domácího prostředí, protože působí jako filtr na prachové částice, které se tak drží při zemi a nevíří se v kotoučích. V současné době máte na výběr z tisíců vzorů a barev, můžete volit mezi různými materiály od čistě přírodních po syntetické. I pokud jde o rozměry, máte možnosti nepřeberné – není problém pořídit si koberec na míru.

V popředí zájmu jsou běhouny

„Běhouny neboli dlouhé a úzké koberce jsou opět trendy. Na čas sice vyšly z módy, ale to jen proto, aby se opět mohly vrátit na výsluní v nových barvách, dekorech a strukturách,“ říká Renata Stuchlíková, odbornice na bytový textil z Koberce Trend. „Výborně se hodí k oživení fádních prostor, jako je tmavá chodba, prostor u postele v ložnici nebo třeba chladná předsíň. Díky šikovným rozměrům si ani nemusíte lámat hlavu s umístěním. Pohodlně se vejde i do menších prostor, které vmžiku prosvětlí a oživí. Uplatnění najde i ve vytěžovaných místnostech. Na namáhané povrchy, jako je například prostor před kuchyňskou linkou, volte raději běhoun z umělého vlákna. Vydrží déle a je odolný vůči vodě i nečistotám,“ dodává Stuchlíková.

Vzhledem k tomu, že se jedná o menší kus látky, je vhodné pořídit model s protiskluzovou úpravou či zpevněnou vazbou. Obzvláště to platí pro domácnosti, které obývají malé děti. Co se týče designu, tam se meze nekladou. Pokud chcete domácí prostory doplnit o elegantní prvek, vsaďte na grafické vzory, kostku či proužek. Jednoduchý geometrický motiv se hodí do všech místností. Pokud chcete dodat šťávu neutrálně laděné či tmavé místnosti, vyberte dekorativní motivy evokující něžnost a romantiku. Pokud si příliš nepotrpíte na jemnost, sáhněte raději po pestrobarevné kombinaci nebo hravém vzoru.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?