Jak postupovat při koupit nemovitosti a nenaletět makléřům ani prodávajícím

Jak postupovat při koupit nemovitosti a nenaletět makléřům ani prodávajícím

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Každý laik ví, že investice do nemovitosti je bezpečným uložením a zhodnocením finančních prostředků s malou mírou rizika a zajímavými výnosy. Pokud si během přípravné fáze a samotného nákupu budete počínat obezřetně a strategicky s ohledem na co nejvyšší zhodnocení vložených prostředků do budoucna, podaří se vám koupit byt či dům hluboko pod jeho tržní hodnotou. Jenže jak vybrat ten správný objekt koupě a posoudit jeho pořizovací cenu? Jak se vyhnout skrytým právním a technickým vadám? Přizvěte si k tomu nezávislého realitního experta.

 

Ke koupi bydlení je třeba přistupovat s rozumem a pečlivou rozvahou. Prvním krokem, ještě než se pustíte do mapování realitního trhu, by mělo být ujasnění vlastních přání a potřeb. Investujte čas do dlouhých hovorů s rodinou či partnerem, abyste si udělali co nejkonkrétnější představu o společném bydlení, z níž pak vykrystalizují nároky a výběrová kritéria. Pakliže uvažujete o koupi bytu jako o investici, musejí jít osobní preference stranou a naopak je třeba zamyslet se nad jinými kritérii, které činí investici výhodnou a přinesou dobré zhodnocení do budoucna.

Pozor na rady realitních „profesionálů“

Prvním krokem, který řada zájemců o koupi reality podnikne, je, že se obrátí na služby realitního makléře. Předpokládají, že jde o zkušeného člověka kovaného v oboru, který se v oblasti nákupu a prodeje nemovitostí pohybuje jako ryba ve vodě. Je třeba si důkladně promyslet, koho si zvolíte za partnera a poradce, neboť se v případě nemovitostí operuje s milionovými částkami a mnohdy i celoživotními úsporami či dědictvím. Každá chyba může být osudná a přijít vás velmi draho. Jednání každého makléře či realitní kanceláře je motivováno snahou rychle prodat a brzy si tak sáhnout na zajímavou provizi ze zprostředkovaného obchodu. V jejich zájmu proto často bývá celý proces nákupu urychlit i za cenu úmyslného zatajení problematických aspektů celé transakce a bez ohledu na Vaše preference. Realitní makléř se měsíčně může setkat s desítkami klientů, k nimž nemá žádný osobní vztah a má k zorganizování koupě pouze vlastní pohnutky.

Konzultujte nezávislé odborníky

Celou koupi byste měli zvládnout bez emocí a přistupovat k ní maximálně racionálně. Každou vyhlédnutou nemovitost je třeba nejen důkladně prověřit, ale také osobně navštívit, prozkoumat oslunění dané nemovitosti, dispozici apod. Nechejte si přitom vždy prostor pro otázky, čas na rozmyšlenou i prostor pro vyjednávání o slevě. I když si při hledání a výběru bytu pečlivě sestavíte seznam praktických kritérií, podle kterých postupovat, doporučujeme přizvat si k celému procesu nezávislou a mnohem zkušenější třetí stranu. Služba expertní prohlídky nemovitosti zahrnuje nezávislé posouzení profesionály z mnoha oborů – právníci, architekti, stavaři, techničtí znalci, investiční poradci a mnozí další. „Vždy klientovi detailně vysvětlíme, co by pro něj mělo být při výběru nemovitosti nejdůležitější, na co klást důraz a co značně snižuje hodnotu dané nemovitosti. Může to být například orientace, vysoké poplatky, budoucí plány a developerské projekty v dané lokalitě, změny v územním plánu atd.,“ říká David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates International, která se od r. 2006 zabývá poradenstvím a správou nemovitostí s cílem maximalizace výnosů a minimalizace rizik.

„Velkou pozornost věnujeme také smluvním záležitostem. Běžný člověk není schopen rozeznat možná rizika navrhovaných řešení ze strany prodávajícího, jenž předně hájí své zájmy. Přitom revize smluv a jejich správné a vyvážené znění považujeme za jeden z nejzásadnějších bodů v celém procesu koupě,“ říká Novotný s tím, že v dnešní době na nemovitostech váznou velmi často zástavní práva, nájemní práva či věcná břemena. „Špatná formulace či opomenutí přitom může vést až ke ztrátě nemovitosti nebo zpronevěření peněz kupujícího,“ upozorňuje na možná právní úskalí Novotný.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?