Jak rozumět cenám energií a platit méně

Jak rozumět cenám energií a platit méně

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Zajímat se o to, co přesně na faktuře platíte, je základem finanční gramotnosti. Není to nic složitého, stačí jen překonat nastavení mysli, že cena energií je drahá pro všechny, a začít se aktivně zajímat o to, jak cenu za ně efektivně snížit při zachování stejné kvality služby. Většina Čechů zůstává mnoho let u stejného dodavatele energií, protože není schopna porovnat konkurenční nabídky. Jako první krok stačí porozumět tomu, z čeho se cena za elektřinu skládá – už jen to vám dodá při vyjednávání cen s energetiky sebevědomí.

Obzvláště Češi mají sklony házet všechny dodavatele energií na jednu hromadu s tím, že přecházet od jednoho k druhému je jako přecházet z deště pod okap. To není tak docela pravda, protože změna dodavatele, u kterého máte nevýhodné podmínky, opravdu může přinést pozitivní změnu a značnou finanční úsporu v řádu vyšších tisícovek ročně. A kromě toho také další výhody, které vám nový dodavatel může nabídnout jako bonus k odběru standardních služeb. Ceny energií, ať už elektřiny, či plynu, se skládají ze dvou hlavních složek – regulované a neregulované. Regulovanou složku neovlivní ani dodavatel, kdežto tu neregulovanou si určuje sám a často je to právě odrazem konkurenčního prostředí.

Z čeho se skládá cena elektřiny

V případě elektřiny neregulovaná složka činí zhruba 45 %. Regulovaná složka v sobě zahrnuje distribuční poplatky dle oblasti, poplatek za rezervovaný příkon za určité množství odebrané energie, příspěvek na výrobu z obnovitelných zdrojů energie, poplatek za systémové služby a poplatek operátorovi na trhu neboli příspěvek společnosti, která se stará o administrativu spojenou se změnou dodavatele. Naopak volná část se skládá z množství spotřebované silové elektřiny a měsíčního poplatku za správu odběrného místa, který se platí i v případě nulové spotřeby.

Z čeho se skládá cena plynu

Regulovaná část v sobě zahrnuje poplatky související s dodávkami plynu – to jsou především distribuční poplatky za skladování a dopravu zemního plynu a poplatek operátorovi trhu. Neregulovanou část si volí dodavatel, takže platíte za každou spotřebovanou kWh a hradíte měsíční poplatek za správu odběrného místa. Změnou dodavatele tedy můžete ušetřit nezanedbatelné peníze. Nahlédněte do svého posledního vyúčtování a podívejte se, kolik platíte. Stačí si online a na pár kliknutí z pohodlí domova porovnat ceny dalších dodavatelů. Žádné starosti spojené se změnou vás nečekají – větší část administrativy si vezme na svá bedra nový dodavatel.

Tuzemský dodavatel energií skýtá jistotu, nezávislost a výhodné podmínky

Dnes působí na českém trhu kromě dominantních hráčů i alternativní poskytovatelé energií, kteří umí nabídnout bezkonkurenční ceny. Přesto mnozí lidé zůstávají ze setrvačnosti u jednoho dodavatele a na energiích tak zbytečně přeplácí. LAMA energy dodává domácnostem elektřinu za výhodnou cenu již od roku 2012. Tuto cenu dokáže garantovat díky tomu, že část dodávek elektřina pokrývá z vlastní produkce v České republice, nebo výhodnou koupí plynu na energetických burzách v období, kdy je elektřina nejlevnější. Navíc jde o prověřeného a tradičního poskytovatele, který působí na trhu s energiemi od jeho úplného počátku.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?