Jak si konečně udělat pořádek v penězích?

Jak si konečně udělat pořádek v penězích?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Základní přehled o svých výdajích a příjmech by měl mít každý z nás. Jednak tím totiž předejdeme situacím, kdy nás nedostatek financí překvapí. A jednak není od věci mít i v tomto neméně důležitém aspektu života pořádek. Kde ale začít a lze tím dosáhnout toho, abychom s penězi konečně vyšli a nežili od výplaty k výplatě?

Hoďte veškerá čísla na papír

Přestože ke sledování a plánování financí slouží mnoho chytrých aplikací, na začátek vám bude jednoduše stačit tužka a papír. Buďte však pečliví a na nic nezapomeňte. Nejprve si dejte dohromady veškeré své příjmy včetně mzdy ze zaměstnání a případných brigád, ale neopomeňte ani například další příjmy jako dividendy nebo příjmy plynoucí z pronájmu nemovitostí. Liší-li se vaše mzda měsíc od měsíce a rozdíl dělá klidně i několik tisíc, doporučujeme započítat nižší částku. Máte-li rodinu, je pak nutné počítat příjmy všech členů domácnosti, kteří se podílí na jejím financování.

Následně se přesuňte k výdajům a i ty sepište od A až do Z. Nejprve začněte u výdajů nejdůležitějších a stále se opakujících, jako jsou výdaje spojené s bydlením, splátky úvěrů, poplatky za internet, telefon. Jednoduše vše, co platíte každý měsíc. Následně dejte dohromady položky výdajů za dopravu vás i třeba dětí, za kapesné, průměrnou útratu za obědy v práci atd. Nemalá částka je i ta, kterou utratíte měsíčně za nákupy do domácnosti nebo za kulturu a pravidelné dýchánky s přáteli. Postupujte pečlivě a sami uvidíte, že lze výdaji zaplnit klidně celou stránku.

Následně obě kategorie sečtěte. Jsou-li vaše výdaje nižší než příjmy, máte napůl vyhráno. I tak lze ale výdaje detailně přezkoumat, zda za něco neutrácíte zbytečně více, než byste museli. Nemáte například nevýhodný tarif na telefon nebo vás na hodně peněz přijde každodenní ježdění autem do práce? To jsou právě položky, které lze razantně osekat, pokud si chcete každý měsíc dávat něco stranou apod. Pokud jsou však vaše výdaje vyšší než vaše příjmy a víte, že jiné příjmy nejsou možné, je nutné se nad výdaji zamyslet a vyškrtat ty, které nejsou nutné či jsou přímo zbytečné. Za zamyšlení stojí i prozkoumat i jednotlivé položky pravidelných nákupů v supermarketu, které se vám v tu danou chvíli možná zdají nicotné, mají ovšem tendenci se nasčítat do nemalé sumy.

Mějte silnou vůli

Ovšem spočítat si jedna a jedna dokáže drtivá většina. Avšak dodržovat to, co jste si předsevzali, je už jiná. Chcete-li tak mít v penězích pořádek a zároveň každý měsíc být v klidu a nestrachovat se o to, kdy bude váš bankovní účet hlásit nulu, je nutné mít silnou vůli a nenakupovat zbytečné věci, které nepotřebujete. Ať už se jedná o nové oblečení, šperky, věci do domácnosti nebo cukrovinky.

Co když potřebujete finanční injekci?

V dnešní době lze k penězům přijít velmi rychle a jednoduše, a tak se často nabízí řešení zdánlivě nekonečné špatné finanční situace v podobě krátkodobých půjček. K těm je ovšem nutné přistupovat velmi opatrně a vždy si být maximálně vědomi toho, co vlastně podepisujete a od koho si půjčujete. Doporučujeme se v těchto případech obracet pouze na prověřené poskytovatele, jako je například Ferratum Money, který nabízí nespočet řešení na různé finanční potřeby. Oblíbená je třeba krátkodobá půjčka, kdy je vyřízení úvěru velmi rychlé, a tak může pomoci v situacích, ze kterých se zdá, že není východisko.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?