Jarní úklid rychle a efektivně

Jarní úklid rychle a efektivně

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Jaro je tu co nevidět, a tak již tradičně nastává období jarního úklidu. Tento počin je však většinou svorně nenáviděn a nejedna hospodyňka jej víkend co víkend odkládá. Nejedná se přitom o nic hrozného a se správným postupem lze jarní úklid zvládnout během jednoho víkendu či dokonce jednoho dne. Jak na to?

Napište si seznam

Víte-li, že máte tendence přeskakovat z jednoho úkolu na druhý a dělá vám obtíže dokončit to, co jednou začnete, napište si raději seznam všeho potřebného. Zařaďte do něj činnosti jako mytí oken, umytí poliček v kuchyni, otočení matrací apod a každý úkon si očíslujte dle toho, jak jej budete provádět. Tak například v místnosti se vždy začíná od zdí a stropů, poté se pokračuje k oknům, následně se utírá prach a organizují poličky a úklid se zakončuje podlahou.

Úklid šatníku

S jarním úklidem je spjat i úklid šatníku. Nemilosrdně vytřiďte veškeré věci, které jste za minulou sezonu nevzali ani jednou na sebe a pošlete je dál. Darovat je můžete například na charitu nebo je za rozumné ceny prodejte někomu, kdo je třeba ještě užije. Na zcela samostatnou hromádku si dejte i zimní oblečení, to zazimujte a ukliďte někam, kde vám nebude překážet.

Zbavte se věcí nepotřebných

Podobnou čistku jako se šatníkem udělejte i s ostatními věcmi, které vám doma jen překáží. Řeč je o nejrůznějších starých a nepotřebných dokumentech, rozbitých hračkách, nepoužívaném nádobí, starých časopisech, ovadlých květinách, které nepřivede k životu už ani živá voda, ošklivých rohožkách, otrhaných záclonách a roztřepených kobercích, které vám doteď bylo líto vyhodit. Interiér tak během jednoho rychlého rozhodnutí prokoukne a vy tak alespoň budete mít možnost koupit si například nové textilie nebo kusový koberec na oživení. Ten můžete vybírat na e-shopu maloobchodního řetězce Koberce Trend, kde jsou nyní navíc slevy až 60 %.

Zvláštní pozornost věnujte kuchyni a potravinám

Při úklidu nezapomeňte ani na temná kuchyňská zákoutí jako skříňky pod dřezem, hořejšek kuchyňské linky, odpadkový koš, rošty z trouby apod. Podívat se je potřeba i na nejrůznější trvanlivé potraviny, které v období jara často navštíví mravenci či potravinoví moli. Ti si obzvláště libují v mouce, strouhance či koření, a tak je vhodné vše prohlédnout a přesypat do vymytých sklenic nebo plechových krabic.

Neuklízejte sami

Na jarní úklid si podle velikosti bytu vyhraďte jeden den či celý víkend a určitě se do celého procesu nepouštějte sami. Zaúkolujte i ostatní členy domácnosti, ať úklid odsýpá. Ve více lidech se to totiž lépe táhne a úklid poté bude rychlejší a příjemnější, než kdybyste se se vším dřeli sami. Máte-li pocit, že ostatní neuklidí tak, jako byste uklidili vy, delegujte na ně jednoduchou práci jako vynesení koše, vymetení pavučin, převlečení postelí atd.

Koupelna až na posledním místě

V koupelně se většinou odehrává mytí velkých a neskladných věcí, proto nemá smysl ji uklízet dříve, než budete mít zbytek bytu hotový. Nechte si ji tak až na konec a ani zde nezapomeňte na nutnosti jako umytí sprchového koutu či vany, otření svítidel, vymetení a vytření prostoru za pračkou atd. Možná už budete mít celého úklidu dost, ale i ta největší koupelna se dá pohodlně stihnout do hodinky. Zatněte tedy zuby a celý úklid dokončete s posledními zbytky nadšení.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?