Koronavirová krize zvýšila zájem o chataření a chalupaření

Koronavirová krize zvýšila zájem o chataření a chalupaření

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Nařízená karanténa a omezené možnosti volnočasového vyžití s sebou přinesly oživený zájem o rekreaci na chatách a chalupách. Čím více se podmínky pro cestování do zahraničí zpřísňovaly, tím větší zájem se vzedmul o venkovská útočiště, ať už k pronájmu, nebo ke koupi. Poptávka po pobytu na chatách a chalupách se už v dubnu zdvojnásobila a přibylo i zájemců o koupi víkendových rekreačních objektů – jejich cena se proto během jara zvýšila zhruba o pětinu.

Trávení víkendů a dovolených na českých chatách a chalupách je spojené v myslích mnoha s érou socialismu, kdy možnosti cestování byly omezené. Ze setrvačnosti se tento typicky český rekreační zvyk v určité míře zachoval, ale teď to vypadá, že je opět na výrazném vzestupu. Jakmile se s eskalací koronavirové pandemie u nás zavřely na jaře hranice, Češi se uchýlili ke staré tradici a začali trávit čas na venkovských sídlech.

„V době celostátní karantény se vlastní chata nebo rekreační objekt stal novým luxusem. V posledních letech zájem o chaty a chalupy mírně rostl, ale celá situace kolem koronaviru tento trend ještě akcelerovala a přiblížila tento způsob trávení volného času i mladým generacím. Znovu tak pozorujeme zvýšený zájem Čechů o koupi rekreačních objektů, hlavně u těch, kteří jsou z Prahy a větších měst. V důsledku toho vzrostly ceny obyvatelných chalup v poptávaných lokalitách až o desítky procent. Jde hlavně o Krkonoše, Šumavu, Jizerské hory a Beskydy,“ říká David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates. Letos na jaře poskočily ceny chat a chalup zhruba o pětinu, v některých lokalitách ale i o 25 %. Hůře obchodovatelné jsou malé chatky, kde se nedá bydlet nebo déle pobývat.

Co zvážit při koupi chaty či chalupy

Ještě předtím, než se rozhodnete pro koupi, ujasněte si své potřeby. Vzhledem k nedostupnosti vlastního bydlení a drahým nájmům se začíná objevovat i trend bydlení v rekreačních nemovitostech s dobrou dojezdovou vzdáleností do města. „Ujasněte si nejprve status požadované nemovitosti. Chalupy jsou totiž zkolaudovány jako budovy určené k bydlení, proto mají i vlastní číslo popisné. Jiné je to u chat a chatek, které disponují pouze číslem evidenčním a jsou jako budovy vyhrazeny pro rodinnou rekreaci. Pokud byste ji chtěli obývat trvale, bude třeba provést rekolaudaci z rekreační nemovitosti na obytnou, aby splňovala zákonem dané parametry. Do ceny rekreačního objektu se promítá také lokalita a občanská vybavenost, která zahrnuje obchody, restaurace a další služby jako lékař, pošta a podobně.

„Ani chalupám a rekreačním objektům se nevyhnul trend krátkodobých pronájmů. Pokud máte chalupu v oblasti, kde se lyžuje nebo jsou v okolí turistické objekty, je možné ji pořídit také na investici. Buď ji můžete pronajímat celoročně, nebo jen část roku, kdy ji nevyužíváte pro vlastní potřeby – tím pádem se vám bude nemovitosti zúročovat a nebude období, kdy by stále nevyužitá ladem. Doporučujeme poradit se ohledně vhodné investice se zkušeným realitním odborníkem, který má přehled o tržních cenách a dokáže vzhledem k situaci na trhu a přepokládanému vývoji poradit nejlepší postup,“ uzavírá David Novotný.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?