Krátkodobý, nebo dlouhodobý pronájem bytu? Poradíme vám, jak se rozhodnout

Krátkodobý, nebo dlouhodobý pronájem bytu? Poradíme vám, jak se rozhodnout

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Přišli jste k bytu, do kterého se nehodláte nastěhovat a teď přemýšlíte, jaký druh pronájmu zvolit? V dnešní době totiž máte na výběr, a kromě pronájmu dlouhodobého se můžete vydat i cestou pronájmu krátkodobého, který může být mnohem výnosnější a zajistit vám tak nemalý přivýdělek. Obě možnosti mají však své pro a proti, které jsme pro vás níže shrnuli.

Tradiční dlouhodobý pronájem

Dlouhodobé pronájmy jsou nejvíce rozšířenou možností pronájmu nemovitostí. Jejich nesporná výhoda je bezesporu to, že nemovitost lze pronajmout bez ohledu na lokalitu a velikost bytové jednotky. Zájem o bydlení je totiž jak ve velkých městech, tak na vesnicích a v dnešní době se vždy najde nějaký zájemce. S porovnáním s pronájmy krátkodobými vyžadují daleko méně byrokratických úkonů a neváže se na ně tolik právních povinností. Problémem jsou ovšem problémoví nájemníci, kteří mohou ohrozit pravidelné inkasování nájemného. V případě neplacení nájemného jsou navíc možnosti majitele nemovitosti poněkud omezeny a jen samotné vystěhování takových nájemníků či vymáhání pohledávek je běh na dlouhou trať. Vyplatí se proto mít sepsanou nájemní smlouvu včetně předávacího protokolu někým, kdo dané problematice rozumí, a alfou a omegou nalezení spolehlivého nájemníka je prověření jeho bezdlužnosti a referencí například od předchozího pronajímatele.

Krátkodobý pronájem

Krátkodobé pronájmy již několik let zažívají obrovský boom a mohou být velmi zajímavým přivýdělkem zejména pro majitele nemovitostí v turisticky zajímavých lokalitách. Jejich výnosnost může být až dvojnásobná oproti pronájmům dlouhodobým a v případě nájemníků neplatičů se většinou nejedná o žádnou závratnou částku. Vyžadují však daleko více práce, času a energie a jste-li na správu takového pronájmu sami, je třeba počítat s nemalou časovou investicí. Kromě neustálého inzerování a komunikace s nájemníky si totiž krátkodobý pronájem žádá neustálé opravy, úklid a vylepšování, nemluvě o nutných právních povinnostech. Podle metodiky Finanční správy z roku 2017 se totiž činnost krátkodobého pronájmu stala ubytovací službou a podléhá tak nejen EET, ale také dani z příjmu fyzických osob, dani z přidané hodnoty a provozovatel takového ubytovacího zařízení si musí sjednat živnost, odvádět zdravotní a sociální pojištění a zároveň je povinen platit rekreační a lázeňské poplatky městu. Samozřejmostí je poté i nutnost hlášení cizinců cizinecké polici stejně, jako tomu je u tradičních ubytovacích zařízení.

Vlastníte-li ovšem nemovitost v lokalitě, kde by se krátkodobý pronájem vyplatil, není třeba věšet hlavu. Řešení přináší nezávislá realitní společnost Bohemian Estates. „Rozhodne-li se klient pro komplexní správu nemovitosti na krátkodobý pronájem, podepisujeme s ním nájemní smlouvu, čímž ho zbavíme veškeré nutné administrativy. Figurujeme totiž jako subjekt zodpovědný za pronájem, za plnění úředních náležitostí a taktéž za placení zákonných odvodů,“ vysvětluje výhodu služby David Novotný, majitel a jednatel Bohemian Estates.

A jak spolupráce s realitní společností funguje? „Nejprve je třeba zhodnotit, zda je nemovitost ke krátkodobému pronájmu vhodná. Je-li tomu tak, je podepsána nájemní smlouva a my poté přebíráme veškerou zodpovědnost včetně hledání a ubytovávání hostů, zajišťování úklidu a praní prádla, zajišťování údržby, komunikace s dodavateli energií a jak již bylo zmíněno i včetně všech povinností. Majitel nemovitosti se tak nemusí o nic starat a může díky našemu online systému jen sledovat, jak mu nemovitost vydělává,“ uzavírá Novotný.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?