Kreativní a konstruktivní myšlení patří v dnešní době k nejoceňovanějším vlastnostem. Učte ho i své děti

Kreativní a konstruktivní myšlení patří v dnešní době k nejoceňovanějším vlastnostem. Učte ho i své děti

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Vynalézavost a nápaditost, to patří u dospělých k nejoceňovanějším vlastnostem nejen na pracovním trhu, ale také v osobním životě a mezilidských vztazích. Ohýbejte proutek, dokud je mladý, a veďte děti k tvořivosti, rozvíjení představivosti a technické zručnosti. Vybírejte jim takové hračky a hry, které k získání těchto kvalit mohou významně přispět.

Pokud bude váš potomek v dospělosti oplývat kreativitou a neotřelým přístupem k řešení rozličných problémů, umožní mu to lépe se realizovat a bude také snadněji dosahovat vytyčených cílů, profesních i osobních. Průzkumy ukazují, že nejpodstatnější vliv při rozvíjení uvedených schopností pochází právě z rodiny. Podpořte tento vývoj, dokud si dítě teprve formuje osobnost a je otevřené vůči podnětům přicházejícím zvenčí.

Jak na výběr hraček

Výběr hraček v případě, že vám záleží na zdravém tělesném i duševním vývoji vaší ratolesti, je náročnější, než se na první pohled může zdát. Ne každá hračka je vhodná, některé jsou dokonce vysloveně nebezpečné. Vyberete-li důkladně, můžete tím významně přispět k rozvoji dětí. Správné hračky stimulují k tvůrčí činnosti, prohlubují schopnost kreativního myšlení i tvoření, rozvíjejí představivost, přirozenou zvídavost a napomáhají lepší koncentraci. Učí je klást otázky, myslet a přicházet na řešení. Posilování těchto dovedností pomáhá dětem orientovat se ve vnějším světě, poznávat sebe sama i okolní prostředí.

Kvalita před kvantitou

Pokud vašemu potomkovi pravidelně kupujete hromadu autíček, vláčků, případně panenek a oblečků a další nesourodou směs všelijakých nárazově koupených hraček, bude to spíše na škodu. Mějte se také na pozoru před impulzivním nákupem jakkoliv roztomilých plyšových zvířátek. Většina z nich je beztak předem odsouzena k povalování se pod postelí nebo ve skříni, případně získá funkci lapače prachu. Omezené je také jejich smysluplné využití při hraní. Vyvarujte se také nákupu přehršle laciných šuntů, jež sice mohou na oko navodit dojem bohatého množství hraček. I kvalitní a zajímavé hračky se dají pořídit za rozumnou cenu. Jaké hračky naopak odborníci a pediatři doporučují?

Obecně je důležité dát zvláště malému dítěti dostatek prostoru pro objevování. Dopřejte mu volnost při zkoumání, co všechno svět nabízí, jak je možné se zabavovat a z čeho lze získat potěšení. Vhodné jsou především ty, které mají vzdělávací rozměr, a kromě zábavy mají také smysl a užitek. Typově se jedná o společenské, naučné či deskové hry, kreativní sady na vyrábění, modelovací hmoty, stavebnice, zkrátka všechny hračky, jež nepředstavují pouze pasivní zábavu na ukrácení dlouhé chvíle, ale vyžadují zapojení intelektuální a tvořivé kapacity dítěte.

„Oblíbenými v posledních letech jsou naučné a vzdělávací hry Alexander, např. série HRA ŠKOLOU®, vhodné od tří do sedmi let. Hry vznikají ve spolupráci s odborníky na dětskou výchovu a vzdělávání, jsou přizpůsobeny i těm nejmenším,“ říká Marcel Pech, marketingový ředitel distributora hraček Pexi, který patří mezi největší distributory na českém a slovenském trhu. Široký sortiment nabízí naučné a vzdělávací hry, jež pravidelně získávají významná ocenění a čestná uznání. „Dětem rozhodně při hraní nuda nehrozí, nejde o žádné nudné učební pomůcky,“ dodává Pech.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?