Kreativní sady na modelování prospívají zdravému dětskému vývoji

Kreativní sady na modelování prospívají zdravému dětskému vývoji

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Doby, kdy pro kreativní vyžití sloužila pouze klasická plastelína základních barev, již dávno minuly a výrobci přišli s širokým spektrem tvarovacích hmot. Modelovací materiál určený pro vytváření neopakovatelných výtvorů dobře vyhovuje specifické dětské potřebě rozvoje jemné motoriky a zručnosti. Dnes na trhu existuje bezpočet druhů modelovacích hmot různých vlastností i cenových kategorií. Jak vybrat skutečně tu kvalitní, která je zdravotně nezávadná i pro naše nejmenší?

Tvarovací hmoty podporují v dětech kreativitu a představivost tím, že jim umožňují vytvářet si svoje vlastní hračky. Děti se při kreativním modelování učí nenásilným způsobem koordinovat pohyb oči – ruce, trénují zručnost, učí se trpělivosti a rozvíjejí tvořivost. Úměrně s rozšířením dostupného sortimentu kreativních sad na modelování se však pro běžné spotřebitele zvýšilo riziko nákupu nevhodného výrobku, který nevyhovuje požadavkům kladeným na výrobu dětské hračky. Trh je doslova zaplavený lacinými výrobky z masového čínského dovozu, které nemají příslušnou certifikaci a u zákazníků se snaží vzbudit důvěru věrnou podobností se značkovými výrobky.

„Bezpečnost a zdravotní nezávadnost máme u hraček pro děti na prvním místě, neboť jsme si vědomi jejich zranitelnosti a citlivosti. Aby si děti mohly užívat ničím nerušené zábavy. Proto nabízíme v sortimentu jen ty modelíny, které byly testovány na nebezpečné látky a prošly všemi předepsanými přísnými testy v akreditovaných laboratořích. FIMO Kids je modelovací hmota, která se vytvrzuje pečením v troubě. Je obzvlášť měkká a tvarovatelná, přesto drží tvar. Proto je ideální pro dětské ruce,“ říká Lenka Pachmanová, zakladatelka platformy pro všechny kreativce Idea Creative. V rámci svého projektu Lenka provozuje také tři kamenné obchůdky s výtvarnými a kreativními pomůckami v Plzni, Berouně a Kladně.

„Modelína je určená pro děti od tří let, přičemž toto kritérium není dané tím, že by byla pro nižší věkovou kategorii jakkoliv škodlivá. Vyžaduje to tak zákon, který stanovil povinné označení pro všechny výrobky s průměrem menším než 3,2 cm. Dítěti totiž hrozí nebezpečí vdechnutí malého předmětu a následné uvíznutí v dýchacích cestách,“ dodává Pachmanová.

Praktické vlastnosti pro použití

Je vhodné poohlédnout se při nákupu po tvarovací hmotě, jež se nelepí. Díky této vlastnosti se hmota nebude tolik přichytávat na všemožných površích, což ocení zejména maminky při následném úklidu. Modelínou ozdobené kusy nábytku nebo barevné kousky zašlapané do koberce ještě donedávna představovaly rodičovskou noční můru. Z ekonomického hlediska je pak výhodná znovu použitelná modelína. To znamená, že se dá kdykoli bez větších problémů rozebrat na dílčí části a znovu sestavit v nápaditá díla.

Na trhu jsou dostupné i varianty, které na vzduchu nevysychají ani netvrdnou, stejně jako ty, jež se v případě, že máte zájem výtvor vaší ratolesti „zafixovat“, mohou například upéct v troubě nebo vytvrdit odležením na vzduchu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?