Kupujete si nové auto na leasing? Nezapomeňte na GAP pojištění

Kupujete si nové auto na leasing? Nezapomeňte na GAP pojištění

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Koupě nového auta není úplně rychlý proces. Nový vůz nás mnohdy stojí většinu z našich úspor, a tak jej mnozí financují pomocí úvěru. Právě tehdy je ale nejdůležitější sjednat si to nejlepší možné pojištění. Samozřejmostí je povinné ručení a u nových vozů se vyplatí i havarijní pojištění. To ale počítá s běžným opotřebením vozidla, a tak je vám v případě totální škody vždy vyplacena obecná tržní hodnota vozidla v daném okamžiku. Co ale dělat v situaci, kdy ještě nemáte celý úvěr splacený? Pro tyto případy je tu pojištění GAP. 

Guaranteed Asset Protection

Guaranteed Asset Protection neboli GAP. Pojištění, které se sjednává jako připojištění k běžnému havarijnímu pojištění a které kryje rozdíl mezi pořizovací cenou a obecnou tržní hodnotou vozidla. Každý vůz totiž v prvních letech svého provozu nejvíce ztrácí na hodnotě. Uvádí se, že během prvních tří let může hodnota vozu klesnout klidně i o polovinu. Pokud vám ale vůz někdo odcizí nebo dojde k totální škodě, havarijní pojištění pokryje jen cenu, která odpovídá aktuální hodnotě vozidla, a to ještě poníženou o spoluúčast. Na zbytek slouží pojištění GAP. U něj máte jistotu, že vám pojišťovna doplatí plnou hodnotu do pořizovací ceny.

Toto pojištění se tak vyplatí hlavně v případech, pokud jste auto brali na leasing nebo jste jej kryli jiným úvěrem. Přijde vhod ale i v situaci, kdy jste auto pořizovali a platili hotově z vlastních úspor.

Kde si sjednat GAP

GAP nepatří mezi obecně známé služby a mnoho lidí ani neví, že lze sjednat. Dříve bylo pojištění nabízeno jako doplněk k leasingu, dnes je více obvyklé, že se sjednává jako připojištění k havarijními pojištění.

Ideální je si tak srovnat nabídky havarijního pojištění na online srovnávači Klik.cz, kde během chvilky vidíte dostupné nabídky a můžete se podívat, která pojišťovna nabízí i GAP pojištění. Vše si pak rovnou můžete sjednat online. Pozor však na podmínky pojištění. GAP se běžně vztahuje na osobní nebo užitková vozidla do 3,5 tuny a pojištění se většinou týká vozidel do stáří 3-5 let od data uzavření smlouvy. Konkrétní časový limit určuje každá pojišťovna podle sebe. Dopředu si také zjistěte, do jaké výše se GAP pojištění vztahuje. Některé pojišťovny mohou míst nastaveny limit například jen na 55 % pořizovací ceny.

Jen nové vozy

GAP pojištění nelze sjednat na starší vozy, jen na nové. Cena za pojištění se také úměrně zvyšuje s pořizovací hodnotou vozu. Čím dražší vůz tedy kupujete, tím dražší pojištění bude. I tak se ale pojištění vyplatí. Jeho cena totiž nebývá vyšší než to, o co můžete přijít, pokud dojde k odcizení nebo totální škodě.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?