Majitelé Airbnb bytů se začínají soustředit na střednědobé až dlouhodobé pronájmy s kratší výpovědní lhůtou

Majitelé Airbnb bytů se začínají soustředit na střednědobé až dlouhodobé pronájmy s kratší výpovědní lhůtou

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Pandemie koronaviru a s ní související restrikce zasáhly na realitním trhu nejdrtivěji právě majitele a provozovatele krátkodobých pronájmů typu Airbnb. Nouzový stav a uzavřené hranice, které ze dne na den zastavily příliv zahraničních turistů, zapříčinily ztrátu v řádech statisíců až milionů. Řada majitelů nemovitostí v lukrativních oblastech tak přehodnocuje svůj byznys a snaží se najít jinou možnost, jak nemovitosti zhodnotit a nenechávat je ležet ladem. Aktuálním trendem je nabízení prázdných bytů na středně- až dlouhodobý pronájem s flexibilnější výpovědní lhůtou.

Podnikatelé v oblasti nemovitostí na krátkodobé pronájmy čelí vlivem pandemie nového typu koronaviru obrovským ztrátám. Majitelé těchto bytů a zprostředkovatelské realitní společnosti zažívají nyní měsíční propady o statisíce až miliony korun. Přestože hranice České republiky jsou nyní otevřené, platí stále spousta omezení a podmínek pro pohyb osob na našem území. Z toho důvodu bude trvat, než se cestovní ruch zcela obnoví a turisté, kteří jsou nejčastějšími klienty pro krátkodobé ubytování, se vrátí v plné míře.

„Zahraniční klienti jsou pro majitele bytů určených na krátkodobé pronájmy na tuzemském trhu zcela zásadní. Podle dat z Českého statistického úřadu jen v loňském roce využilo například platformu Airbnb téměř 1,2 milionu cizinců a jen něco málo přes 100 tisíc Čechů. Na svých cestách využívají krátkodobé pronájmy nejvíce Němci, Američani a Britové,“ říká David Novotný, majitel a jednatel české realitní společnosti Bohemian Estates.  Kvůli koronavirové krizi a jejím důsledkům se plné obnovení cestovního ruchu v brzkém budoucnu očekávat nedá, proto majitelé těchto bytů řeší byznysové alternativy. Jen pár týdnů poté, co šíření koronaviru zasáhlo i realitní trh, se začaly zejména v pražské nabídce nemovitostí objevovat prostory k dlouhodobému pronájmu, určené původně na krátkodobé ubytování. Aktuální situace má vliv i na ceny pronájmů – nejvíce je zasažen segment prémiových bytů na pražských luxusních adresách v centru města. U těchto nemovitostí spadly ceny až o pětinu.

Soumrak krátkodobých pronájmů?

S téměř úplným zastavením cestovního ruchu a uzavřením hranic se s náhlým výpadkem příjmu museli vypořádat všichni krátkodobí pronajímatelé. Vyhlídky do budoucna jsou zatím velmi nejisté – působí tu řada faktorů, které rychlý návrat turistů do země spíše zpomalují. „Německo, Spojené státy a Británie patří mezi země, které jsou koronavirem zasaženy nejcitelněji, proto se návrat turistů z těchto zemí ve vysokých počtech očekávat v dohledném horizontu nedá. Spousta nízkonákladových leteckých společností navíc nyní bojuje o přežití, takže do budoucna mohou nastat problémy s levnou dopravou. To vše jsou značné bariéry, které opětovný návrat turistů odsouvají odhadem až o rok. S našimi klienty se proto zaměřujeme na jiné způsoby, jak udržet jejich podnikání životaschopné, aniž by museli hodnotu svých bytů výrazně odepisovat. Jednou z možností je střednědobý až dlouhodobý pronájem místním rezidentům na dobu určitou se zkrácenou výpovědní lhůtou, to umíme u nás zařídit,“ doplňuje David Novotný z Bohemian Estates.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?