Malé změny aneb jak oživit dětský pokojík

Malé změny aneb jak oživit dětský pokojík

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Dětský pokojíček je kouzelný svět pro naše ratolesti, který by neměl působit stroze a nudně. Měl by být místem, kde se budou cítit příjemně a kde budou moci naplno popustit uzdu fantazii. Místo, které je jako stvořené pro hraní, učení, odpočívání a také občasné řádění. Dospělým skýtá možnost vyhrát si s nápady a pustit se do experimentů s barvami, osvětlením a dekoracemi. Inspirujte se tipy, jak na ještě krásnější dětský pokojík.

Barvy v dětském pokoji by měly být stimulujícím prostředkem pro zábavu i rozvoj dítěte. Nic nezkazíte pestrými barvami, jako je modrá, žlutá a červená, ale můžete si vyhrát i s jejich barevnými kombinacemi, které působí velmi zajímavě. Co třeba modro-bílá, žluto-červená nebo zeleno-žlutá? Vytvořte svět barev a kouzelných stěn“ Nemusíte malovat všechny stěny – méně je více a určitě není žádoucí, aby pokoj působil nesourodě. Zkuste například výmalbou rozdělit pokoj na zónu odpočinku a zónu na hraní. Pokud máte v pokoji obyčejnou bílou stěnu, dodejte ji atmosféru tím, že ji ozdobíte dekorativními samolepkami nebo tapetami. Záleží, co má vaše dítě rádo – mohou to být oblíbení komiksoví hrdinové, motivy podmořského světa, noční obloha s měsícem nebo zvířátka.

 

Stěny pro tvůrčí vyjádření

Zamyslete se, co pro vás bylo v dětství tabu. Zakazovala vám maminka malovat fixami po stěně? Zařiďte pro vaše dítko třeba křídovou stěnu. Potřete volnou stěnu tabulovou barvou, nechte zaschnout a pak už jen stačí dítě vybídnout k tvůrčí zábavě. Nehodí se jen na kreslení. Funguje jako skvělá pomůcka jako rozvrh do školy nebo na učení číslic a písmenek. Dnes se také dají pořídit obří dětské omalovánky, které pokryjí celou jednu stěnu. Nabízejí nekonečný zdroj radosti a od útlého věku v dítěti podporují svobodu a kreativní vyjádření.

 

Koberce a textilie

Jaký by to byl dětský pokoj bez koberce? Děti často běhají doma bosy a tráví spoustu času hraním na zemi – na rozdíl od jiného vybavení se koberec stává přímou součástí her. Pocit pohodlí při kontaktu bosé nohy s měkkým a hřejivým kobercem je pro dětskou nožku k nezaplacení. Koberce mají i další výhody – tlumí hluk, zlepšují akustiku a chrání dítě od chladu. V neposlední řadě jsou pestré motivy a barvy vhodným podnětem pro rozvíjení fantazie. Motivy zvířátek, pohádkových postaviček anebo rovnou celé výjevy – koberce mohou mít i didaktickou funkci a učit děti rozpoznávat barvy a tvary, číslice a písmena. Barvy také dokážou působit psychologicky. Vhodnými barvami tak můžete podpořit či naopak utlumit dětský temperament.

„I zdánlivě obyčejná věc jako koberec dokáže s dětským pokojíkem divy a promění ho vmžiku  v království fantazie. Pokud máte doma nadšeného motoristu, jistě ho potěšíte koberečkem s motivem silnic a ulic,“ radí Renata Stuchlíková, odbornice na podlahové krytiny z Koberce Trend. „Nejpraktičtější jsou koberce ze syntetických materiálů jako akryl či polyamid. Jsou cenově příznivé, mají výborné antistatické vlastnosti a snesou větší zátěž. Jedno z důležitých kritérií vedle materiálu je také délka vlasu koberce. U dětských koberců má přednost husté, krátké vlákno. Je to proto, že prach a špína se nemá šanci dostat hluboko dovnitř, odkud by ji nevytáhl ani sebelepší vysavač,“ vysvětluje Stuchlíková.

Atypické osvětlení

Volba správného osvětlení je důležitá nejen v dětském pokoji. Klasické centrální osvětlení a osvětlení pracovní plochy je základ. Nadstavbou je drobnější náladové osvětlení, které plní spíše dekorativní účely. Efektně vypadají například světelné řetězy nebo lampionky, které navodí příjemné útulno a se kterými se budou děti cítit jako v magickém světě. Dají se zavěsit nad postel nebo do okna, obmotat kolem poliček nebo položit třeba na parapet. Uvidíte, co taková malá změna dokáže s prostorem a jaký bude mít vliv na jeho celkové vyznění.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?