Máte nouzi o nájemníky do svého bytu? Zvolte cestu profesionální správy pronájmu

Máte nouzi o nájemníky do svého bytu? Zvolte cestu profesionální správy pronájmu

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Přestože byl ještě před pár měsíci realitní trh v České republice kompletně mrtvý, nyní se začínají hýbat jak investice samotné, tak pronájmy. O ty je nadále podobný zájem jako v uplynulých třech letech, rozdíl je ale v tom, že je nyní v turisty hojně navštěvovaných městech daleko větší nabídka než bývala. Postupně se totiž uvolňují byty, které byly původně určeny ke krátkodobým pronájmům a aktuálně to jsou pronajímatelé, kdo se musí pořádně otáčet.

Vývoj situace je přitom poměrně logický. Ještě v zimě se totiž hovořilo o tom, že například jen v centru Prahy byly tisíce bytů, které dnes a denně plnili turisté ze všech koutů světa. Jakmile však turisté jeden den nepřijeli, situace nabrala poněkud dramatický vývoj a všechny tyto byty zůstaly ze dne na den neobsazené.

Drtivá většina pronajímatelů tak plynule přešla na jinou strategii a z krátkodobého pronájmu se stal pronájem dlouhodobý, který však zároveň musel být v nabídce bytů konkurenceschopný. Proto se teď v určitých lokalitách setkáváme s velmi pestrou a bohatou nabídkou, která nezřídka převyšuje poptávku. To ovšem může mnohým majitelům nájemních bytů zadělat na vrásky. Jak dlouho toto období potrvá? A jaká je v dané chvíli nejlepší taktika?

Co se pronájmů bytů týče, nejedná se obor, ve kterém je mnoho způsobů, jak předčít konkurenci. V důsledku vlastně existuje jen způsob jeden, a to je jít s cenou pronájmu níže než ostatní, kteří mají byt ve stejné lokalitě a o stejných dispozicích. Kde je ale hranice, která určuje, kdy je nájem ještě výdělečný? „V dnešní době se už moc často nesetkáváme s případy, kdy má někdo nemovitost určenou k pronájmu a zároveň za ní nic neplatí. A už vůbec ne ve velkých městech. V těch naopak lidé do nemovitostí záměrně investují, aby je poté pronajímali. Tyto nemovitosti jsou však v drtivém procentu případů financovány hypotékou a pro pronajímatele je tak stěžejní, aby byl nájem inkasován v pravidelném měsíčním intervalu, jinak pro ně může celá situace být brzy devastující. Nájemné však zároveň nesmí jít pod určitou cenovou hladinu a v momentě, kdy pronajímatel nemůže sehnat nájemníky, je třeba vytasit jiné zbraně,“ říká David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International.

Ta se kromě investic do nemovitostí specializuje i na správu nemovitostí a svým klientům nabízí službu garantovaného pronájmu. „Služba garantovaného pronájmu je určená například těm lidem, kteří jsou v nemovitosti stále finančně zainteresovány a potřebují, aby nemovitost vydělávala. Díky této službě totiž budou nájemné inkasovat i v případě, když by byla nemovitost aktuálně neobsazená nebo když by nájemníci nájemné nezaplatili,“ vysvětluje Novotný.

Společnost Bohemian Estates se však v případě využití jejich služeb stará o hledání nájemníků, inzerci nemovitosti, o potřebnou administrativu a o komunikaci s nájemníky či s úřady. „Na svá bedra bereme od majitele nemovitosti úplně vše včetně starostí o inkasování nájemného. Ten si s tím naopak nemusí vůbec dělat hlavu. Své peníze totiž uvidí vždy s železnou pravidelností, a to i v dobách, jako je tato,“ uzavírá David Novotný za Bohemian Estates International.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?