Nábytek z kartonu milují nejen designoví nadšenci. Razí si cestu i do českých domácností

Nábytek z kartonu milují nejen designoví nadšenci. Razí si cestu i do českých domácností

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Zní vám kartonový nábytek jako hudba vzdálené budoucnosti? Vyvedeme vás z omylu. Zdaleka se totiž nejedná o takové sci-fi – nábytek z papíru už dnes můžeme běžně vidět v nabídce velkých prodejců nábytku. Nemluvě o tom, že se už dávno neobjevuje jen v domácnostech zapálených ekologických aktivistů, ale na chuť mu přicházejí i další lidé z různých vrstev společnosti. Není se co divit, je totiž levný, originální a zároveň jeho výběrem snižujete ekologickou stopu.

Ráno vstanete z kartonové postele, uvaříte si kávu a dáte si snídani u kartonového stolu, přitom si posedíte na kartonové židli. A až se po náročném pracovním dni vrátíte domů, můžete si konečně odpočinout a pohovět si na kartonovém křesílku. Zdá se vám tato představa nereálná? Nábytek z papíru je čím dále více trendy – opouští kruhy designových nadšenců a dostává se do běžných českých domácností. Důvody jsou prosté. Nábytkem z tohoto materiálu si totiž můžete vybavit prakticky jakoukoli místnost v bytě. Nemusíte přitom vydat jmění a můžete si být jisti, že zařízení vašeho bytu nebude tuctové.

Pamatujete na rollpa?

Když se řekne nábytek z papíru, pamětníci si vzápětí vybaví tzv. rollpa. Název pochází z anglických slov rolled paper, tedy v překladu rolovaný papír. Šlo o ještě československý patent, kdy se jednotlivé sestavy skládaly z nosných trubek různé délky a plochých částí sloužících jako dna či bočnice. Objevil se na počátku devadesátých let a v roce 1992 dokonce získal titul nejlepšího designu. Rollpa tehdy zaplnila nejeden dětský pokoj či kancelář. Postupně však na své atraktivitě ztratila, i když papír jako materiál na výrobu nábytku neztratil na své zajímavosti a designéři a produktoví vývojáři na něj nezanevřeli. Ve světě se první kolekce kartonového nábytku objevily v 70. letech, ale nikdy se nestaly masovou záležitostí. Karton je přitom skvělým materiálem, a to hned z několika důvodů.

Pevný, tvárný a ekologický karton

Nápad vyrábět nábytek z kartonu není tak ojedinělý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nesetkáme se s ním jen na veletrzích a studentských výstavách, ale nabízejí ho už i klasičtí výrobci nábytku. Dnes už není prakticky problém koupit celé sestavy – od knihoven, komod přes křesla až po jídelní stoly i židle. Kartonový nábytek je vhodnou volbou nejen pro lidi myslící na ekologii, ale i ty, co chtějí něco krásného, kreativního, neobvyklého nebo se často stěhují. Základní výběr kartonového nábytku pro firmy i domácnosti nabízí i přední tuzemský výrobce a prodejce obalových materiálů Paketo.cz . Nábytek je vyroben z vysoce kvalitní papírové lepenky a promyšlenou technologií tak, aby se plně vyrovnal ostatním druhům materiálu pro výrobu nábytku.

Nábytek z kartonu je ekologický, neobsahuje chemické přísady, je 100% recyklovatelný a nevypařuje žádné chemické látky. Pokud vám navíc nejsou lhostejné omezené surovinové zdroje naší planety, zabijete tím dvě mouchy jednou ranou. Kartonový nábytek je totiž opravdu ekologický a zodpovědný k přírodě. Pokud se vám zakoupené kusy nábytku omrzí, není nic jednoduššího než je vynést ke kontejneru či spálit. Nemusíte je vozit ani do sběrného dvora nebo platit drahou ekologickou likvidaci.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?