Nechce dítě nosit oblečení, které mu vyberete? Udělejte kompromis

Nechce dítě nosit oblečení, které mu vyberete? Udělejte kompromis

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Hádky kvůli oblečení jsou denním chlebem rodičů a jejich dětí. Obvykle vznikají kvůli odlišným představám obou stran. To, co se líbí rodičům, se nelíbí dětem, a naopak. Jak neproměnit ranní konflikty v dlouhotrvající válku?

Generační rozdíly

Zatímco nemluvně vám těžko poví, že se mu něco nelíbí, v předškolním věku si již děti začínají formovat svou osobnost a své názory. Navíc jsou ovlivněny tím, co vidí ve školce a u kamarádů. Styl dospělých se oproti tomu vyvíjí roky. Dospělí do svého oblečení promítají estetickou stránku, kombinovatelnost jednotlivých kousků a jejich funkčnost. Děti se však rozhodují s ohledem na své aktuální pocity a emoce, logická stránka jde stranou. Proto nejčastěji vyvstávají hádky kolem sezonního oblečení nebo kolem toho, co se kam hodí.

Ne vždy musíte vyhrát

Jeden argument, který si všichni pamatujeme z úst našich rodičů, je pravděpodobně tento: „Protože jsem to řekl/a!“ Rodiče touto větou hádky uzavírají a dávají tím najevo, že se nadále s dítětem o daném problému bavit nebudou. Někdy to smysl dává, někdy to ale není nutné.

Pokud se snažíte dítě dostat do nějakého oblečení, které odmítá, nejprve identifikujte, kde je vlastně jádro sporu. Proč chcete, aby si dítě vzalo zrovna toto tričko nebo kalhoty? Pokud jde jen o věc vkusu a nehraje roli počasí nebo jiné faktory, nemusíte nutně mít převahu. Ukažte dítěti dobrou vůli a nechte si ho vzít to, co chce. I v případě, že je pro vás kombinace oblečení za hranicí. No a co, že půjde do školky v pruhovaných punčocháčích, kytičkované sukni a tričku s pejsky? Je to opravdu problém? Tyto spory se dají přejít, stačí jen trochu ustoupit.

Sezonní oblečení

Častější jsou hádky kvůli adekvátnosti oblečení s ohledem na počasí. Malé děti mají navíc často problém nosit například zimní oblečení a každodenní boje vyčerpávají obě strany. Pro rodiče je důležité, aby sezonní oblečení k něčemu bylo. Tzn. aby neprofouklo, aby hřálo a aby nepromoklo. Děti se zase musí cítit komfortně a oblečení se jim musí líbit. Nechte je se tedy účastnit výběru, pokud to jde. Při zkoušení oblečení se ptejte, zda je to dítěti pohodlné.

Oblečení doma dozdobte

Některé kusy oblečení můžete doma svépomocí ještě vylepšit tak, aby se dítěti líbilo. Na bundy můžete našít nebo nažehlit nejrůznější nášivky nebo přišít ozdobné knoflíky. Na webu pro kreativce Idea Creative najdete dekorační knoflíčky Dress It Up. Nabídka knoflíčků je široká a má různá zaměření, například zvířátka, dinosaury, autíčka, postavy z Disney pohádek a mnoho dalších. Zkuste koupit sadu, která dítě zaujme, a knoflíčky přešijte. Zabere vám to chvilku a daný kus oblečení bude pro dítě instantně zajímavější.

V boji o dětskou módu není vždy potřeba vyhrát. Někdy je důležitější najít společnou cestu, která uspokojí obě strany. Když narazíte na odpor ohledně oblečení, zkuste najít kompromis. Identifikujte jádro sporu a ptejte se dítěte na jeho názor. Možná můžete dovolit, aby si vybralo několik kousků oblečení, které mu opravdu líbí, a zároveň se dohodnout na několika praktických volbách, aby bylo zajištěno pohodlí a bezpečí. Kreativním způsobem můžete také zdobit některé kusy oblečení, aby lépe odpovídaly dětskému vkusu. Tímto způsobem můžete dítě učit, že kompromisy mohou být zábavnou cestou k vítězství pro obě strany.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?