Nejlépe se žije dál od metropole. Důležitá je příroda a dostupnost služeb

Nejlépe se žije dál od metropole. Důležitá je příroda a dostupnost služeb

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

V první polovině července zpracoval tým Seznam Zpráv žebříček českých měst, kde se žije nejlépe. Hodnotícími faktory byl například přírůstek obyvatel, zakládání rodin, nabídka bydlení nebo i životní prostředí. Data byla čerpána z Českého statistického úřadu a pro někoho může být překvapením, že se Praha neumístila v první dvacítce měst. Na prvním místě jsou Říčany, následuje Beroun a Černošice. Jak se ukazuje, pro obyvatele je důležitá okolní příroda, možnost odpočinku a relaxace a také dostupnost služeb.

Za posledních deset let se počet obyvatel v Berouně zvýšil o 10 %

Příliv nových obyvatel za poslední dvě desetiletí registrují i realitní makléři. „Na Berounsku působíme již od roku 1994 a proměna samotného Berouna je neuvěřitelná. Největší boom bytové výstavby tu probíhal už v letech 2004 a 2005, město má výbornou občanskou vybavenosti, objekty pro kulturní a sportovní vyžití a k atraktivitě jednoznačně přispívá i fakt, že příroda je tu na dosah ruky. Pěšky i na kole jste za chvíli v chráněné krajinné oblasti Český kras nebo na Křivoklátsku. Během září je navíc naplánováno zahájení vyhlašování Národního parku Křivoklátsko. A přestože se kolem toho vede velmi živá debata, tento počin nepochybně pomůže zdejšímu cestovnímu ruchu,“ říká o Berounsku Jakub Kindl z realitní kanceláře Domov, která se specializuje na tuto oblast.

Na kraj Prahy za čtvrt hodiny

Sám však dodává, že je Beroun nadále sousedským městem. „Jako člověk, který se pohybuje v realitách, mám možná trochu zkreslený pohled, ale v Berouně se lidé stále znají. Není tu taková anonymita jako ve větších městech.  Řekl bych, že i to je důvod, proč se tu nově příchozím líbí. Důležitou roli ovšem hraje i to, že v Praze jste odsud po dálnici ani ne za dvacet minut. Lokalita je to tak výborná právě pro ty, kteří pracují v hlavním městě, ale nechtějí tam žít nebo si to nemohou dovolit.“

Levnější nemovitosti

Levnější tu jsou jak nájmy tak nemovitosti na prodej. Rozdíl v nájmu bytu 2+kk může dělat až 5 000 korun měsíčně. „Toto je velmi relativní. Záleží samozřejmě na lokalitě, dispozicích a vybavení bytu. Co se cen nemovitostí týče, zde je velký rozdíl, jestli budete kupovat starší byt nebo byt v jedné z novostaveb. Ty se mohou vyšplhat na velmi podobná čísla, jako je tomu v Praze,“ dodává Kindl.

Další výstavba v Berouně je již naplánována, aktuální vedení města se však snaží omezovat plochy, které jsou v územním plánu určené k zastavění. Řeč je ale jen o samotném Berounu, některé obce kolem města smýšlí jinak a staví se například v Hýskově, který je od Berouna vzdálen zhruba pět kilometrů. „Na Berounsku máme nyní k prodeji desítky nemovitostí, od starších bytů přes novostavby až po vícegenerační rodinné domy. Stačí si jen vybrat a my se postaráme o zbytek,“ uzavírá Jakub Kindl z realitní kanceláře Domov.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?