Nekonvenční odstín pro nekonvenční časy. Zjistěte, jaká bude barva roku 2023

Nekonvenční odstín pro nekonvenční časy. Zjistěte, jaká bude barva roku 2023

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Rok 2023 je skoro tu a spolu s ním přichází na řadu i nová barva roku. Tu každoročně vyhlašuje Pantone Color Institute, který je léta považován za vůbec nejvyšší instituci ve svém oboru. Přes dvě desetiletí ovlivňuje rozhodování o vývoji a nákupu produktů v mnoha průmyslových odvětvích včetně módy nebo interiérového designu. Barvou pro příští rok se stala barva s názvem Viva Magenta. Jak vypadá a jak ji co nejlépe zakomponovat do interiéru? Poradila bytová designérka Anke Glut.  

Viva Magenta

Barvu Viva Magenta by někdo mohl nazvat barvou růžovou. Skrývá se v ní však mnohem více. Přestože růžová hraje prim a je hlavním odstínem, Viva Magenta je odvážná, velmi sytá a nekonvenční. Stejně jako dnešní doba. Konzervativnější jedinci možná budou skeptičtí, pokud tuto barvu ale dobře zkombinujete, docílíte naprosto jedinečného a nezapomenutelného interiéru. Jednoduše řečeno, Viva Magenta není pro každého, vzbuzuje emoce. „Výběru pro rok 2023 perfektně rozumím. Kdy jindy bychom měli být odvážní, když ne teď? Umístěním této barvy do interiéru vysíláte velmi přímočarý signál, že se nebojíte experimentovat,“ říká interiérová designérka Anke Glut.

Pozor na překombinování

Přesto není jednoduché tuto barvu s odstíny růžové a červené zkombinovat tak, aby byl výsledek estetický a neměl rušivý efekt. Střídmost bude při zařizování interiéru hrát nejdůležitější roli. Pokud se však udržíte, výsledná podoba jednotlivých pokojů bude geniální.

Barvu nejlépe doplníte neutrálními tóny, Viva Magenta se bude báječně vyjímat vedle béžové, nebo velmi světle modré či zelené. Pozor na kombinaci se zářivě bílou. Zde by mohl být moc velký kontrast a celkový dojem by mohl působit rušivě.

Barvu spíše na doplňky či nábytek

Také se vyvarujte velkých ploch. „Nelze podceňovat, jakou atmosféru a emoce vyvolává červená nebo růžová barva, pokud jí je moc. Nedoporučuji ji tedy využít například pro výmalbu celé zdi. Držte jí spíše na dekoracích nebo na nábytku,“ doplňuje designérka.

A jak konkrétně barvu zakomponovat do jednotlivých místností? V obývacím pokoji se bude skvěle vyjímat takto barevné sofa nebo třeba jen jedno křeslo. Tedy za předpokladu, že je zbytek sedacího nábytku v neutrální barvách. V odstínu Viva Magenta také můžete vybrat dekoraci na zeď. Perfektní bude například obraz nebo klidně i jen rám obrazu. Atmosféru v místnosti pak můžete doladit stejně barevnými květináči.

V kuchyni experimentujte opatrně a barvu sem umístěte spíše v podobě drobných dekorací. „Tato barva sice není agresivní, spíš asertivní. V kuchyni pro ni ale najdete využití zřídka. Záleží však na velikosti a prosvětlenosti kuchyně. Máte-li velkou kuchyň, můžete si dovolit být odvážnější. Do menších prostorů barvu volte pro vázy, nejrůznější ošatky apod.“ uzavírá Anke Glut.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?