Nemovitosti jsou v Česku drahé, radikální pokles cen očekávat nelze

Nemovitosti jsou v Česku drahé, radikální pokles cen očekávat nelze

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Poslední rok se realitní profesionálové přou o to, jestli můžeme v tuzemsku hovořit o realitní bublině, a pokud ano, kdy lze očekávat její splasknutí. Čím dál častěji se objevují i názory odborníků z největších realitních sítí v Česku, že žádná bublina nepraskne, protože tu ani není. Na názor jsme se zeptali Jakuba Kindla z rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která se specializuje na nemovitosti v Praze a na Berounsku. Vznikla již před 25 lety, takže měla vývoj trhu s nemovitostmi z první ruky a za tu dobu byla svědkem mnoha propadů a vzestupů realitního oboru.

„Faktem je, že ceny bytů šplhají k rekordním částkám, v Praze kupující zaplatí za bydlení v průměru přes 100 tisíc korun. V současnosti jsou ceny nemovitostí zhruba o třetinu vyšší, než byly před propuknutím světové hospodářské krize v roce 2008. Od hospodářské krize a následného období stagnace jsme svědky nepřetržitého růstu cen. Dnes ceny nerostou tak strmě vzhůru jako třeba minulý rok, začínají spíše stagnovat,“ říká Jakub Kindl z rodinné realitní kanceláře Domov Reality. Společnost Domov Reality se prosazuje jako lokální expert na nemovitosti v Berouně a okolí a také na hlavní město Prahu, potažmo celý Středočeský kraj, již 25 let.

Máme se ekonomicky dobře

Do cen nemovitostí se propisují i další ekonomické faktory. Poslední zhruba tři roky žijeme v nebývalém blahobytu, nezaměstnanost v naší zemi téměř není a některé regiony v čele s hlavním městem Prahou patří mezi nejbohatší v Evropě. Příjmy rostou napříč společností a celou Českou republikou, takže lidé se logicky nebojí pustit korunu a současně přemýšlejí, jak a kam investovat vydělané peníze. Mnozí z nich si vybírají právě nemovitosti, protože tyto komodity patří mezi nejméně rizikové a zároveň nejvýnosnější. Česká národní banka se snaží „přehřátý“ trh ochlazovat regulací úrokových sazeb u hypoték, ale i tak jsou hypotéky u nás dobře dostupné. V roce 2016 dosáhly svého historického dna a na nízké úrovni se drží víceméně už pět let. Zvýšená poptávka po nemovitostech se tak trefuje do období historicky nejnižších úrokových sazeb.

Chcete koupit byt? Neproděláte

Ti, kteří se chystají na koupi nemovitosti, podle Jakuba Kindla z dlouhodobé perspektivy neprodělají. „Dá se na to podívat i tak, že se s rostoucí životní úrovní začínáme přibližovat západním zemím se silnou ekonomikou. Stačí se podívat na západ od hranic a zjistíte, že jsou tam nemovitosti ještě mnohem dražší. V horizontu jednotek roků se tedy dá konstatovat, že cena nemovitostí ještě poroste, i když už to nebude tolik závratným tempem. Nic nenasvědčuje tomu, že by se měl kontinuální růst realit v dohledné době zastavit,“ uzavírá Jakub Kindl z realitní kanceláře Domov Reality.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?