Obdarujte vaše dítě hodinami nekonečné tvořivé zábavy, která je bude vzdělávat zábavnou formou

Obdarujte vaše dítě hodinami nekonečné tvořivé zábavy, která je bude vzdělávat zábavnou formou

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Blíží se narozeniny nebo svátek vaší ratolesti a vy si lámete hlavu, jaký hodnotný dárek pořídit? Výběru dárku se vyplatí věnovat pozornost a zvolit hračku či hru, která vašemu dítěti pomůže v psychosociálním rozvoji a trénování motorických dovedností. Naopak se vyhněte hračkám, které po chvilce omrzí a skončí pohozené v koutě.

Žijeme v době technických i technologických vymožeností, jež nás provázejí každodenním životem. To ovlivňuje i život našich dětí způsobem, jak vyhledávají zábavu a tráví čas. Schopnost inovativního myšlení, tvořivost a originalita jsou dnes ceněnými vlastnostmi, veďte proto své děti k rozvoji těchto kvalit hraním podporujícím osobnostní rozvoj.

Hračky z televizní reklamy

Rodiče mají většinou tendenci dětem kupovat hračky, které si ratolesti vyhlédnou v mimořádně sugestivních reklamách nebo se jedná o atraktivní hrdiny z amerických filmů či seriálů. Ty pak můžete pořídit prakticky ve všech myslitelných podobách – na oblečení, jako školní výbavu, tematickou hračku, hru či knížku. Ačkoliv se může zdát, že koupí podobného komerčního artiklu splníte vašemu juniorovi nejtajnější přání, je to jen zdánlivý efekt. O co se takové hračky zdají lákavější, o to rychleji omrzí a upadnou v zapomnění, jelikož budou brzy nahrazeny hračkami s motivy nového, senzačnějšího hrdiny…

Vsaďte raději na osvědčenou, nicméně nestárnoucí klasiku. Legendární hračky založené na principu, jenž byl vyzkoušen mnoha generacemi před vámi, zafungují stoprocentně. Vyberte tu, která v sobě skrývá přidanou hodnotu a vaše dítě něco učí, podpoří všestranný rozvoj jeho osobnosti a umožní mu posouvat sebe i hranice svých možností dopředu. Kreativní hračky dovedou dítě zabavit tak, že se pohrouží do své fantazie a o volném odpoledni výjimečně neskončí s očima přilepenýma na televizní obrazovce nebo monitoru počítače. Naučí je skutečně, tedy plnohodnotně si hrát, a navíc jim pomohou pilovat zručnost a tvořivé schopnosti. Může se jednat o všelijaké tvarovací hmoty, modelíny, vzdělávací hry podporující rozvoj čtení a řeči či kreativní stavebnice a jiné materiály, z nichž tvůrčím procesem vznikají ojedinělá díla.

Rozvoj zábavnou hrou

Zvláště malým dětem je třeba dopřát dostatek volného prostoru pro objevování. Absolutní volnost je pochopitelně také na škodu, ale nebuďte přehnaně úzkoprsí a dejte své ratolesti prostor, aby získala s věcmi kolem sebe vlastní zkušenost. Spíše než „hotové“ hračky kupujte ty, se kterými musí dítě ještě aktivně pracovat. Ideálně takové, které podporují společně strávené chvilky s rodiči. „Magnetické vzdělávací hry ve formě knížky Farma nebo Ulice od firmy Alexander jsou určené pro děti od 4 let. Rozvíjejí nejen jemnou motoriku a představivost, ale také probouzejí fantazii a při popisování příběhů a zlepšují vyjadřovací schopnosti. Můžete tak společně sestavit tisíce vlastních příběhů,“ říká Marcel Pech, marketingový ředitel distributora her a hraček Pexi pro Českou republiku a Slovensko.

„Obě hry obsahují magnetické pozadí, na které děti skládají obrázkové magnetky podle vzoru na kartičkách. Hra funguje i jako magnetické divadélko, kde si děti mohou také vytvářet vlastní kombinace a příběhy, které pak vypráví svým rodičům nebo učitelům. Díky magnetům jednotlivé dílky drží na podkladové desce, hra je proto vhodná i na dlouhé cesty v autě,“ doplňuje Pech. Hračky na rozvíjení jemné motoriky, představivosti, zručnosti i řečových schopností jsou vhodné pro děti od čtyř let. Navíc mají jednu obrovskou výhodu. Když si s nimi váš potomek bude hrát, bude zábava s nimi pokaždé jiná, pokaždé svým způsobem unikátní.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?