Odborníci doporučují do dětského pokoje koberec. Proč a jak vybrat ten správný?

Odborníci doporučují do dětského pokoje koberec. Proč a jak vybrat ten správný?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Poslední roky je trendem nahrazovat koberce v bytě moderní plovoucí podlahou. I když má tato podlahová krytina spoustu praktických vlastností, odborníci radí zachovat koberce alespoň v dětském pokoji. Tato místnost má vzhledem ke svým obyvatelům četná specifika. Nejenže změkčí tvrdou podlahu, zateplí ji, ale také zmírňuje hluk a zabraňuje poletování chomáčů prachu. Koberec se navíc může stát součástí dětské hry a stimulovat tak dětskou fantazii.

Vaši potomci na podlaze tráví většinu dne, a tak si koberec můžeme představit jako takové hřiště. Často běhají po pokoji bosy a tráví spoustu času hraním vsedě č vleže – pocit pohodlí při kontaktu bosé nohy s měkkým a hřejivým kobercem je tak pro dětskou nožku k nezaplacení. Děti zároveň dokážou během hraní vyloudit pěkný rámus a dupot. Díky kobercům bude dětmi vytvořený hluk utlumený už v zárodku.

Koberec jako součást hry

Kromě praktických funkcí může mít koberec i přidanou hodnotu pro rozvoj osobnosti dítěte. „Zatímco třeba skříň nebo stůl jsou statickou součástí dětských pokojíčků, koberce se mohou stát přímo součástí dětské hry nebo pro ni vytvořit stimulující prostředí. Proto by měl být koberec pro děti v pestrých barvách, aby přitáhl pozornost a podněcoval dětskou představivost,“ vysvětluje Renata Stuchlíková, odbornice na bytové textilie z Koberce Trend. Nejčastějšími motivy jsou zvířátka, pohádkové postavičky anebo přímo celé výjevy. Může to být třeba často opakovaný motiv silnice a města. Některé koberce mohou být i didaktické – učí děti rozpoznávat barvy a tvary, písmena i číslice. Barvy také dokážou působit psychologicky. Vhodnou barevnou skladbou tak můžete podpořit či naopak utlumit dětský temperament.

Jaký zvolit materiál a typ?

Koberec v dětském pokoji musí snést velkou zátěž, proto by měl být ze snadno udržovatelného a odolného materiálu. Nejvhodnější jsou koberce ze syntetických materiálů jako akryl či polyamid. Jsou cenově příznivé a odolné vůči zašpinění. „Kvalitní syntetické koberce snesou větší zátěž a mají výborné antistatické vlastnosti. Jedno z důležitých kritérií vedle materiálu je také délka vlasu koberce. U dětských koberců má přednost husté, krátké vlákno. Je to proto, že prach a špína se nemá šanci dostat hluboko dovnitř, odkud by ji nevytáhl ani sebelepší vysavač,“ vysvětluje Renáta Stuchlíková, odbornice z Koberce Trend. „Co se týče samotné konstrukce vlasu, komfortnější je střižený vlas než kobercová smyčka. Ta se ale lépe udržuje a velmi se hodí do zatěžovaných místností, kterou dětský pokoj bezpochyby je,“ dodává Stuchlíková.

Zorientovat se ve stávající nabídce chvilku trvá, proto využijte možnost podrobně se vyptat vyškolených profesionálů a zkonzultovat s nimi vaše potřeby i představy. Na prodejnách Koberce Trend s výběrem rádi pomohou vyškolení odborní poradci a poradí včetně zvolení vhodného materiálu, rozměru i barvy.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?