Ofuky neboli deflektory oken jsou drobný doplněk, který dokáže velké věci

Ofuky neboli deflektory oken jsou drobný doplněk, který dokáže velké věci

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Nenápadné, přesto maximálně praktické – ofuky neboli deflektory oken umožňují jízdu s pootevřenými okénky za téměř všech povětrnostních podmínek, stejně tak minimalizují průvan při rychlejší jízdě. A tím jejich výhody nekončí. K čemu dalšímu jsou ještě dobré? Jak vybrat ty správné?

Největší výhodou plexi ofuků neboli deflektorů oken je lepší proudění vzduchu kolem auta. S ofukem nevzniká tak velký průvan a hluk, i ve vyšších rychlostech je proto možné otevřít okno.

Rychlejší odmlžení skel

Déšť, nástup v mokrých botách nebo vlhkém oblečení, více lidí v autě, k tomu stačí trochu zatopit a máme ideální podmínky pro mlžení předního skla. Řešením je co nejrychleji „vyměnit“ v interiéru vlhký vzduch, což jde právě s pootevřenými okénky daleko rychleji. V dešti ale okénka otevírat nechceme, nikdo nechce v autě moknout. S ofukem to ale úplně platit nemusí. Ofuk dokáže dešťovou vodu odvést mimo prostor okének a do interiéru se žádná záplava nemá šanci dostat.

Podobně jako se s překrývajícím ofukem nedostane do interiéru voda, nevzniká s pootevřeným okénkem ani tolik průvanu, a to ani při rychlejší jízdě. I v tomto případě se totiž okolní vzduch sveze po liště do boku a neobtěžuje tolik řidiče ani ostatní pasažéry.

Aerodynamika

Vědecká data potvrzující zlepšenou aerodynamiku s využitím ofuků nejspíše neexistují, ale vycházíme z informací výrobců a dlouhodobých zkušeností odborníků. Vzhledem k umístění samotné lišty se o deflektory vzduch při jízdě „láme“, auto by tak opravdu mělo být o něco aerodynamičtější. Ne každý to asi při jízdě pozná, lehce se to však může projevit i na mírně snížené spotřebě.

Jak vybrat ten správný kousek?

Při výběru rozhodně doporučujeme si celou věc ulehčit a kupovat pouze přesně pasující sady na zrovna vaše vozidlo. Univerzální balení vyžadující složitou úpravu na míru vašemu vozidlu se už většinou neprodávají. Na stránce Autodoplňky-obchod.cz najdete přehledný rozcestník, ve které stačí zvolit značku, ročník a model s typem karoserie vozidla. Výsledkem bude zobrazení jen přesně pasujících ofuků oken na míru vašeho vozu.

V každém balení najdete deflektory jak na přední a většinou i na zadní okna vozidla. Bohužel to není pravidlem a ty zadní občas chybí. Důvodem není neochota výrobce, ale komplikované či úplně nemožné uchycení.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?