Plošné i kusové koberce pomohou vytvořit z ložnice oázu klidu a bezpečí

Plošné i kusové koberce pomohou vytvořit z ložnice oázu klidu a bezpečí

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Ložnice je místem, kde strávíme celou jednu třetinu života bohulibým spánkem. A to už je pádný argument pro to, abychom zařízení této místnosti věnovali dostatečný prostor! Vyplatí se to, ať už se chystáte ložnici rekonstruovat z gruntu, nebo jen hledáte cesty, jak zpestřit stávající vzhled tohoto výsostného teritoria. A proč nezačít rovnou od podlahy?

Ložnice by měla být co se týče zařízení ztělesněním pohodlí, osobního vkusu a funkčnosti. I když podlahových krytin existuje nespočet druhů, platí, že ne každá se hodí do místnosti, kde každý den uléháme k spánku. Bytoví architekti obecně doporučují zvolit linoleum, dřevěnou podlahu anebo stálici bytového designu – koberec. Výběr koberce se už dávno neřídí kritériem „hlavně aby bylo teplo od nohou“. Tohoto příjemného bonusu se ale vzdávat nemusíme. Je to koneckonců primární důvod, proč se koberce v bytech objevují.

Výhodou koberců je poměrně nízká pořizovací cena. V ložnici se vyhněte zátěžovému koberci, který je poněkud hrubší a nepříliš příjemný na nášlap bosou nohou. Využít ale můžete kusové koberce, které bývají velmi často k dostání s příjemně vysokým chlupem. Dají se dobře kombinovat s linem nebo dřevěnou podlahou.

Kromě tepelné a také zvukové izolace je tato podlahová textilie důležitým módním doplňkem, který dotváří atmosféru domova. Pokud si tedy zařizujete novou ložnici nebo přemýšlíte nad oživením té stávající, začněte u koberce. Ne nadarmo patří vázání koberců mezi nejstarší řemesla a rukodělné práce na světě. Zhotovují se již dlouhá tisíciletí!

Celoplošný vs. kusový, to je to, oč tu běží

Ještě před vlastním nákupem je třeba se rozhodnout, jestli dáte přednost celoplošné variantě, neboť její éra se po období zatracování opět vrací, nebo si vyberete některý z kusových kousků. Ať již se rozhodnete pro tu či onu variantu, rozhodně neprohloupíte. Obě jsou totiž v módě a záleží jen na vás. Vsadíte-li na kusové koberce, můžete s jejich pomocí opticky vymezit část prostoru v pokoji nebo místnost třeba předělit na dvě zóny s odlišným využitím.

Útulné prostředí navodí rustikální prvky

Není nad to, když si můžeme sáhnout na věci vyrobené z přírodních materiálů a cítit jejich organický charakter. „Rustikální styl čerpá inspiraci jak jinak než v přírodě. Odráží se to nejen na volbě materiálů, jako je dřevo a kámen, ale také při výběru barev, vzorů či tvarů na bytovém textilu, hlavně kobercích. Mezi typické barvy venkova patří snad všechny přírodní, neutrální a pastelové barvy. Inspiraci můžete najít například na loukách plných rozmanitých květů. Koberce s motivy květů, stromů a ovoce budou pro ložnici to pravé ořechové,“ říká Renata Stuchlíková, odbornice na bytový textil a podlahové krytiny z Koberce Trend. Nezapomeňte, že venkovský styl si více než na dokonalost a preciznost potrpí na autentičnost a ruční práci.

V rustikální ložnici se velmi vyjímá nábytek vyrobený z masivu. Může být také ručně vyřezávaný či malovaný. Když budete chtít vnést do vaší ložnice kousek venkova, neopracované dřevo ve své přírodní podobě v ní nesmí chybět. Aby efekt útulného bydlení byl ještě mocnější, vybírejte buď kousky nábytku zašlé věkem, nebo si pár solitérů nechte zhotovit na míru. Žádoucí je také starší, oprýskaný vzhled a patina.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?