Podlahová krytina je klíčovým prvkem interiéru z praktického i designového hlediska

Podlahová krytina je klíčovým prvkem interiéru z praktického i designového hlediska

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Podlahovou krytinu se vyplatí volit pečlivě nejen z praktických důvodů, aby dlouho a dobře sloužila vašim potřebám, ale také těch estetických. Nejen interiéroví designéři, ale i psychologové vám potvrdí, že barvy, vzory a struktury mohou zásadně ovlivnit charakter místnosti. Barevný výsledek je totiž mnohem více než jen pouhý součet použitých barev a stylů. Jde o celkovou vyváženost a identitu místnosti, v níž byste se měli cítit příjemně.

Koberec. Mohlo by se zdát, že jde o dávno přežitý druh bytové textilie, která v domácnostech dominovala především v 80. a 90. letech a v moderním 21. století byla nahrazena plovoucími podlahami s bezpočtem praktických vlastností. Opak je pravdou. I při různorodé škále podlahových krytin si koberce ponechávají svoji neotřesitelnou pozici a stále představují jednu z nejvděčnějších možností, jak zútulnit a zkrášlit náš domov. Možností máte nepřeberně – klasický metrážový koberec, peršan, elegantní kusovky anebo třeba běhouny.

Pokud u vás jednoznačně vyhrávají laminátové či dřevěné plovoucí krytiny, máme pro vás dobrou zprávu. Po nadvládě celoplošných koberců přichází éra variabilních kusovek a běhounů. V popředí zájmu jsou kusové koberce a klasické běhouny v nových barvách a vzorech, které dovedou domov zateplit a zútulnit raz dva. To vše bez velké časové i finanční investice či stavebních prací.

Na výsluní zájmu jsou běhouny

„Běhouny neboli dlouhé a úzké koberce jsou opět trendy. Na čas sice vyšly z módy, ale to jen proto, aby se opět mohly vrátit na výsluní v nových barvách, dekorech a strukturách,“ říká Renata Stuchlíková, odbornice na bytový textil z Koberce Trend. „Výborně se hodí k oživení fádních prostor, jako je tmavá chodba, prostor u postele v ložnici nebo třeba chladná předsíň. Díky šikovným rozměrům si ani nemusíte lámat hlavu s umístěním. Pohodlně se vejde i do menších prostor, které vmžiku prosvětlí a oživí.“ Běhoun najde uplatnění i ve vytěžovaných místnostech. Na namáhané povrchy, jako je například prostor před kuchyňskou linkou, volte raději běhoun z umělého vlákna. Vydrží déle a je odolný vůči vodě i nečistotám.

Vzhledem k tomu, že se jedná o menší kus látky, je vhodné pořídit model s protiskluzovou úpravou či zpevněnou vazbou. Obzvláště to platí pro domácnosti, které obývají malé děti. Co se týče designu, tam se meze nekladou. „Pokud chcete domácí prostory doplnit o elegantní prvek, vsaďte na grafické vzory, kostku či proužek. Jednoduchý geometrický motiv se hodí do všech místností. Pokud chcete dodat šťávu neutrálně laděné či tmavé místnosti, vyberte dekorativní motivy evokující něžnost a romantiku. Pokud si příliš nepotrpíte na jemnost, sáhněte raději po pestrobarevné kombinaci nebo hravém vzoru,“ radí Stuchlíková.

Psychologická hra barev

Je prokázáno, že barvy dokážou působit na člověka a vyvolávat v něm pocity. Optimisticky působí teplé odstíny žluté, oranžové a béžové. Hřejivý pocit ve vás tedy vyvolají podlahy s dekorem dubu, buku a javoru. Pestré možnosti využití nabízí i šedá barva, která působí velice elegantně a je velmi trendy. Pozitivní vliv má na člověka modrá barva, z níž vyzařuje klid a harmonie. Podobně uklidňující dojem vyvolává barva zelená, která odkazuje k přírodě. V interiéru je vhodné kombinovat vzájemně se doplňující barvy na stěnách a podlaze.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?