Pohodlí v legendárním ušáku: Jak si ho správně vybrat?

Pohodlí v legendárním ušáku: Jak si ho správně vybrat?

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Tuto ikonu sedacího nábytku netřeba blíže představovat. Zdobí mnoho domovů po celém světě, a ti, kteří ho doma nemají, o něm alespoň sní. Přestože se toto křeslo vyrábí už několik staletí, neztrácí nic na své oblibě ani dnes. Chystáte se pohodlné křeslo typu ušák pořídit? Pak vybírejte tak, aby si i po několikaletém používání zachovalo své vlastnosti.

Křeslo ušák. Neomylně ho poznáte podle typického zaobleného tvarování a bočních opěrek ve výšce hlavy. Díky svému ergonomickému uzpůsobení nabízí maximální pohodlí, přímo vybízející k večerům stráveným s knihou a šálkem lahodné kávy či čokolády. Dříve se mu přezdívalo čtenářské křeslo. To proto, že největší zájem o něj byl mezi náruživými čtenáři. Každý knihomol totiž ví, jak nepříjemné je probuzení po chvilce podřimování s hlavou padlou na rameno. Ušák poprvé nabídl vysvobození z nepříjemností se ztuhlými zády a bolestí krční páteře. Nikoho určitě nepřekvapí, že první ušák podle mnohých pramenů vznikl ve Francii. Francouzi jsou známí požitkáři a milovníci života. Právě z jejich snahy zpříjemnit si každý okamžik ve svém životě se zrodil kus nábytku, který se stal evergreenem napříč zeměmi i generacemi. Pokud nemáte to štěstí a tento poklad se vám nepodařilo objevit na půdě prarodičů, vybavte si svůj interiér zbrusu novým kouskem. Hodí se do starších interiérů stejně jako do nových, moderních.

Velkolepý návrat na scénu

V současné době slaví tato legenda velkolepý comeback. I když se nejedná o žádnou novinku na trhu s bytovým zařízením, ušáky jsou věčnou a nestárnoucí klasikou. Dávno neplatí, že se nejvíce vyjímají jen v tradičních interiérech. Přední světoví designéři se předhánějí a přicházejí stále s novými typy, aby ukázali, že ušák je nejen pohodlný, ale také stylově variabilní a designově vytříbený. Usedlé a neutrální barvy, pestré vzory, elegantní čalounění, kvalitní kožené potahy, neobvyklé textilie… možností je spousta a záleží jen na vašem vkusu. Při výběru materiálu však dejte pozor na to, aby byl potah snadno čistitelný a příjemný na dotek i posezení. Levnější modely jsou často vyrobeny z nekvalitních textilií, které ve svých útrobách shromažďují prach a mikroby.

Zdravé posezení

Křeslo, na rozdíl od klasických židlí, musí mít stabilní a pevnou sedací část pro zdravé a pohodlné sezení, kvalitní opěrky rukou, stabilní nohy a anatomicky tvarované opěradlo pro zdravou oporu zad. V tomhle směru se nevyplatí šetřit, naopak. Za zdraví a pohodlí si raději připlaťte. Namísto levné sériové výroby zvažte výrobu na zakázku. Křeslo ušák patří mezi skvosty, které slouží mnoho let a dědí se z generace na generaci. Investice se tedy vyplatí. „V tomto případě byste se měli držet osvědčeného postupu starých Francouzů, kteří toto křeslo ladili k dokonalosti tak, aby si mohli chvíle odpočinku patřičně užít. Vaše tělo a kvalitní ušák by do sebe měly zapadnout doslova jako skládačka,“ vysvětluje Pavel Kružík, majitel studia PK Interiér na zakázkovou výrobu nábytku a zařizování interiérů. „Výrobu tohoto křesla jsme zachovali z dob minulých. Jedná se o řemeslnou a výjimečnou ruční práci. Kostra je masivní z tvrdého dřeva, sedák je pružinový, vyvázaný africkou trávou a koňskými žíněmi. Podpěra v bederní části zajistí zdravý a pohodlný posed často lépe než zdravotní sedačka,“ dodává Kružík.

Kam s ním?

Daní za blažený odpočinek v náruči ušáku jsou poněkud robustnější rozměry. Díky prostorové rozměrnosti si ušák žádá větší místnost, nebo alespoň prázdný roh u stěny. Skvěle se bude vyjímat v obývacím pokoji jako doplněk sedací soupravy, případně s ním můžete vytvořit dominantu relaxační koutku poblíž knihovny. Doplňte ho odkládacím stolkem, stolní lampičkou a velkou živou rostlinou a odpočinková zóna je na světě.2

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?