Pojištění domácnosti: Na jakou částku si nechat pojistit byt či dům?

Pojištění domácnosti: Na jakou částku si nechat pojistit byt či dům?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Ceny pojištění domácnosti a nemovitosti na rozdíl od cen auto pojištění spíše klesají, a sjednáte-li si novou pojistku, pravděpodobně výrazně ušetříte nebo dostanete lepší pojistku za stejnou cenu. Tato skutečnost platí již dlouhodobě a nic nenasvědčuje tomu, že by se měla v blízké době změnit, míní odborník na vývoj cen pojištění ze společnosti Klik.cz Aleš Rothbarth. Podle čeho se orientovat, když uzavíráte pojistku na domácnost, a jak stanovit odpovídající cenu?

Pojištění domácnosti se vztahuje na nábytek, zařízení, elektroniku, sportovní vybavení, oblečení, cennosti či peníze, které se ve vaší domácnosti nachází. „Hodnota veškerého vybavení domácnosti by měla odpovídat pojistné částce v pojistné smlouvě. Stanovení této hodnoty je velmi důležité, neboť se od něj odvíjí nejen pojistné, které budete za pojištění platit, ale především případné pojistné plnění v případě nastalé škody. Pojistnou částku je tedy nutné vždy nastavit tak, aby odpovídala celkovému součtu hodnot jednotlivých věcí, které tvoří váš majetek v domácnosti. Osobně doporučuji ji pravidelně aktualizovat, když si koupíte něco nového a cenného, například když investujete do nové kuchyňské linky,“ radí Aleš Rothbarth, pojišťovací expert online společnosti Klik.cz, která umožňuje najít nejlevnější nebo nejvýhodnější pojištění během několika málo minut z pohodlí domova. Pojištění je možné sjednat přes mobil, počítač nebo telefonicky. Vše probíhá přes email, pouze zelenou kartu dostanete poštou.

V případě nepřesného nastavení pojistné částky nemusíte od pojišťovny v případě škodné události obdržet odpovídající pojistné plnění. Pomoci může například kalkulačka minimální pojistné hodnoty na stránkách České asociace pojišťoven. Částka z kalkulačky sice nemusí přesně odpovídat hodnotě vaší domácnosti, ale napoví, pod jakou hodnotu rozhodně pojistnou částkou nestanovovat. „Jako obecné pravidlo platí, že pojistná částka by u pojištění domácnosti neměla klesnout pod tři tisíce korun na metr čtvereční. Pozorně si také přečtěte limity pojistných plnění u jednotlivých rizik. Máte-li pojištění proti krádeži, ujistěte se, že máte požadované zabezpečení. To je přímou podmínkou pro vyplacení škody,“ radí Rothbarth.

Limity pojištění u majetku

Každé pojištění domácnosti či nemovitosti je stanoveno několika parametry, mezi něž patří také pojistná částka. Ta udává hodnotu stavby či jejího vybavení a zároveň značí maximální částku, kterou by pojišťovna vyplatila například v případě absolutní škody. Kromě tohoto omezení však najdeme v pojistných podmínkách také limity pojistného plnění stanovující maximální částky, které mohou být vyplaceny na jednotlivé skupiny předmětů či rizik. Tyto limity jsou stanoveny buď pevnou částkou, nebo procentem z pojistné částky. Konkrétní výše limitů pojistného plnění záleží vždy na konkrétní pojišťovně, proto si pečlivě projděte pojistné podmínky.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?