Pojištění majetku pravidelně revidujte, jinak přijdete o peníze

Pojištění majetku pravidelně revidujte, jinak přijdete o peníze

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Možná to znáte z vlastní zkušenosti – jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. To se jim však může stát osudným. Proč byste návrh na indexaci rozhodně neměli ignorovat?

Indexace pojištění majetku reflektuje inflaci a růst cen. Pojišťovna většinou navrhne klientovi aktualizaci smlouvy a zvýšení pojistné sumy. V případě škody na majetku tak pojišťovna nevyplatí částku, kterou jste si původně ujednali ve smlouvě, ale vyšší peněžní sumu. Kvůli tomu, že pojišťovna nabídne vyšší pojistné krytí, klientovi zdraží pojistné. Spoustu lidí však odradí fakt, že by za pojištění měli platit víc, a indexaci odmítne.

Co všechno může zvýšit hodnotu nemovitosti?

Hodnotu vaší nemovitosti může zvýšit rekonstrukce či jakékoliv jiné vylepšení, např. pořízení solárních panelů nebo bazénu. Na růst ceny však může mít vliv i zdražování stavebních prací a materiálů na trhu. Do ceny se může promítnout i změna okolí nemovitosti, třeba zlepšení dopravní dostupnosti nebo rozšíření vlakové či autobusové dopravy, díky které se dá z dané lokality snadno dostat do centra města. Ceny nemovitostí rostou rovněž tehdy, pokud se dané město stane atraktivní pro život a začne se do něj stěhovat více obyvatel za prací. Je důležité najít takové pojištění, které pro vás bude nejvýhodnější. Porovnejte si pojistné nabídky na online srovnávači Porovnej24.cz. Získáte přehled o cenách a pojistných rizicích a u smluvních pojišťoven navíc získáte slevu 35 %.

Jak aktualizovat vaše pojištění majetku?

  1. Zjistěte si aktuální ceny nemovitostí

Jednou za tři roky porovnávejte vaše pojistné částky ve smlouvě s aktuálními tržními cenami nemovitostí. Pokud ceny na trhu výrazně vzrostly, přizpůsobte tomu i pojistné částky.

  1. Stanovení adekvátní pojistné částky

Při stanovování pojistné částky u bytu vycházejte z inzerátů na prodej bytů obdobné velikosti ve vašem okolí, u domu vycházejte z peněžní sumy, za kterou byste stavbu v případě jejího poničení znovu postavili.

  1. Aktualizace po rekonstrukci

Aktualizace pojistných částek se doporučuje hlavně po rekonstrukci. Modernizace bytu či domu zvýší i jeho hodnotu, čemuž by měla odpovídat i výše pojistného krytí.

  1. Komunikace s pojišťovnou

Zjistěte, jakým způsobem vaše pojišťovna komunikuje. Některé společnosti vás na nutnost aktualizace pojištění nebudou upozorňovat, tudíž si to musíte ohlídat sami. Jiné vám pošlou dopisní výzvu k navýšení částek.

  1. Pozor na přepojištění

Pokud si pojistíte váš dům či byt na vyšší částku, než je jeho aktuální hodnota, budete zklamáni. Pojišťovna vám v případě škody nevyplatí tuto vysokou sumu, ale bude vycházet z aktuální hodnoty nemovitosti.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?