Pojištění proti povodni: Cenu výrazně ovlivňují povodňové mapy

Pojištění proti povodni: Cenu výrazně ovlivňují povodňové mapy

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

V uplynulých dnech na území České republiky výrazně pršelo. A ač byl déšť potřebný, na mnoha místech se zvedly hladiny řek a potoků a způsobily četné škody. Týkají se povodně i vás? A jaké pojištění byste měli mít sjednané?

Povodeň vs. záplava

Tyto dva pojmy si mnoho lidí často plete. V pojišťovnictví jsou však dvěma naprosto odlišnými termíny a je potřeba vědět, jaký je mezi nimi rozdíl.

Povodeň je zaplavení menších či větších územních celků vodou, která se vylila z břehů vodních toků, nádrží nebo jejich břehy protrhla. Povodeň vašemu domovu hrozí tehdy, když bydlíte v blízkosti potoka, řeky, říčky, rybníka nebo přehrady, kde voda jednoduše přeteče.

Záplava je naopak vytvoření souvislé vodní plochy, která po určitou dobu stojí nebo proudí v místě pojištění a může pocházet i z jiných zdrojů než vodních toků. Může se jednat o vydatný déšť nebo tání sněhu, při kterém okolní pole a louky nestačí vodu dostatečně rychle vsáknout, a voda tak odtéká přes váš pozemek. Záplava tak může postihnout opravdu každého a mělo by se na ni myslet při sjednání pojištění majetku.

Komplexní pojištění domova

Jako i v případě ostatních přírodních živlů, ani u povodně či záplavy nestačí míst sjednané jen pojištění nemovitosti nebo jen pojištění domácnosti. Jedno totiž kryje škody způsobené na domu jako takovém, druhé zase pokryje škody způsobené na vybavení. Ideální je si tak sjednat komplexní pojištění majetku. Rychlou kalkulaci získáte třeba na internetovém srovnávači Klik.cz, kde po zadání základních údajů vidíte stručný přehled nabídek od pojišťoven včetně ceny pojištění.

Povodňové mapy

Cenu pojištění kromě pojistné částky také velmi ovlivňují povodňové mapy. Tedy za předpokladu, že povodeň a záplavu do pojištění zahrnete. Česká asociace pojišťoven rozděluje území České republiky na čtyři rizikové zóny, které určují potenciální riziko povodně nebo záplavy. Povodňové mapy používají pojišťovny ke kalkulaci pojistného. To, do jaké zóny spadá vaše nemovitost, si můžete ověřit na webových stránkách ČAP. Obecně platí, že čím vyšší riziková zóna, tím dražší pojištění bude. Problém je u nemovitostí ve čtvrté zóně, která je klasifikována jako zóna s velmi vysokým rizikem.

Takové nemovitosti jsou bohužel pro většinu pojišťoven nepojistitelné a povodeň a záplavu do pojištění majetku ani nelze zahrnout. Na to si tak dávejte pozor třeba, když kupujete nemovitost. Není náhodou ve čtvrté rizikové zóně?

Pojišťovny však mají zároveň k dispozici i vlastní data a analýzy z historických škodných událostí a i ty se mohou podepsat na ceně pojištění.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?