Pojištění rekreačních objektů: Na co si dát pozor?

Pojištění rekreačních objektů: Na co si dát pozor?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Potřebujete pojistit chatu nebo chalupu a nevíte, jaké pojištění vybrat a jak se zorientovat v nabídkách pojišťoven? Přečtěte si tipy, na co se zaměřit a na co si dát pozor. Podrobnosti vysvětlil pojišťovací expert Aleš Rothbarth z internetového srovnávače pojištění Klik.cz.

Domácnost nebo nemovitost

Pojištění majetku se dělí na dva druhy. Pojistit můžete buď nemovitost nebo domácnost. Zatímco u pojištění nemovitosti kryjete stavbu samotnou, pojištěním domácnosti se chráníte před poničením vybavení. „Řekněme, že si zařídíte pojištění nemovitosti a vznikne požár. Pojišťovna vám v takovém případě vyplatí pojistku za škody způsobené na zdech, střeše atd. Nevyplatí však už škody na vybavení, čímž rozumíme nábytek, elektroniku apod. Vyplatí se tedy sjednat pojistku, která kombinuje oba druhy pojištění,“ vysvětluje Aleš Rothbarth.

Krádeže a vloupání

Pozornost věnujte tomu, aby pojištění zahrnovalo i připojištění proti krádeži a vloupání. To je totiž u rekreačních objektů extrémně důležité. „Pojištění proti krádeži a vloupání je běžnou součástí pojištění majetku. Je si ale dobré ověřit, že tomu tak opravdu je. Při srovnání nabídek na Klik.cz jednotlivá připojištění vidíte ještě před sjednáním pojištění a můžete si ověřit, zda se na něj vztahují nějaké podmínky. Nejčastěji se jedná o odpovídající zabezpečení. To může pojistku zároveň i zlevnit,“ dodává Rothbarth.

A co znamená odpovídající zabezpečení? Zatímco někde stačí zámek na dveřích, někde je potřeba instalovat moderní elektronický alarm nebo kamerový systém. To záleží na typu objektu a na jeho lokalitě. Pokud pojišťovna zabezpečení objektu vyžaduje, je potřeba tuto podmínku splnit. V opačném případě nemáte nárok na vyplacení pojistného plnění.

Pojistku naopak může prodražit to, když se objekt nachází v povodňové oblasti. Platí, že čím vyšší stupeň povodňového ohrožení, tím vyšší pojistné. V některých místech navíc pojišťovny proti povodním ani nepojišťují. V jaké oblasti se nachází vaše nemovitost si můžete ověřit online.

Na jakou cenu se pojistit?

Než určíte pojistnou cenu, je potřeba si říct, v jaké ceně pojistné plnění stanovíte. Na výběr máte z ceny nové, časové a obvyklé. Neexistujte žádná univerzální poučka, kdy se co vyplatí nejvíce. U rekreačních objektů je ale vhodnější pojistit se na cenu novou. „Nová cena je cena, za kterou lze v daném čase a místě pořídit tutéž věc nebo věc stejného druhu a hodnoty. V závislosti na konkrétních příkladech může být tato cena vyšší nebo nižší než cena pořizovací. Vzhledem k charakteru cen nemovitostí je určitě lepší vybrat cenu novou, a to i přesto, že je pak pojištění většinou o něco málo dražší,“ uzavírá Aleš Rothbart za internetový srovnávač Klik.cz.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?