Poradíme, na co si dát pozor u solárních panelů na střechu

Poradíme, na co si dát pozor u solárních panelů na střechu

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Solární panely instalované na střechy rodinných domů začínají být poměrně běžnou formou energetické soběstačnosti v českých domácnostech. A není divu, pomůžou vám dosáhnout významných úspor energií, jsou levnější a dostupnější, než bývaly, a také vám na jejich nákup a instalaci až z poloviny přispěje stát. To samo o sobě vystačí jako pádný důvod, proč se o střešní solární panely zajímat – pomůžeme vám zorientovat se v tom, na co si dát pozor.

Jak to vlastně celé funguje?

Solární panely produkují elektřinu ze slunečního září. Dochází k tomu díky tzv. fotovoltaickému jevu, při kterém polovodičový materiál vytváří dopadem slunečních paprsků stejnosměrný proud. Ten se měničem převádí na proud střídavý, který se běžně používá v elektrických zásuvkách. Nejlepší podmínky pro výrobu elektrické energie nastávají ve chvíli, kdy na panely dopadá kolmo přímé sluneční světlo. To samozřejmě neznamená, že panely vůbec nefungují, pakliže tato podmínka není zajištěna – spíš platí, že za horších světelných podmínek se nevyužívá jejich plný potenciál solárních.

Proto je k instalaci potřeba vybrat takové místo, kam sluneční paprsky dopadají co nejdelší část dne. To je nutné vypozorovat. Obecně se uvádí, že nejlepších podmínek z celoročního pohledu lze dosáhnout pod úhlem třicet pět až čtyřicet pět stupňů na jižní straně domu. Nejčastějším řešením domácností je instalace panelů na střechu. Ještě než se do ní pustíte, je potřeba zvážit několik věcí. Jednou z nich je statika a stav vaší střechy. Panely instalujte pouze v případě, že jste si jisti, že střecha unese jejich hmotnost. Pokud nemáte střechu v nejlepší kondici, zvažte rekonstrukci.

Střech ale není jediné místo, kde je možné soláry umístit. vyhovuje např. i instalace na svislých stěnách, třeba na fasádě domu, nebo na balkonovém zábradlí. S nejvhodnějším umístěním si nechte poradit od odborníků na instalaci panelů.

Kam solární panely nainstalovat?

Nejčastěji se setkáváme s panely fotovoltaickými – tedy těmi, které ze slunce vyrábějí elektrickou energii. Může se ale stát, že vám firma při konzultaci doporučí tzv. fototermický systém. Ten se hodí hlavně v případě, kdy potřebujete hlavně ohřívat vodu nebo přitápět. Fotovoltaika sice vodu ohřívat umí také, ale nákladově to vychází méně výhodně než při ohřevu fototermikou. Dnes je ale už možné oba systémy zkombinovat.

S instalací domácí fotovoltaiky získáváte větší energetickou soběstačnost. Dobře navržený fotovoltaický systém totiž dokáže v rodinném domě ušetři padesát až sedmdesát procent nákladů na vytápění a ohřev vody. Mimo topnou sezónu dokonce dokáže pokrýt i celou spotřebu teplé vody. Řádově ušetříte desítky tisíc korun za elektřinu na rodinném domě.

Vyberte si prověřeného dodavatele

Silná finanční skupina LAMA ENERGY GROUP má své portfolio firem v rámci energetiky, finančnictví, telekomunikací nebo těžby surovin, a to napříč několika kontinenty. Zabývá se také instalací fotovoltaických elektráren v rámci své společnosti LAMA home. Stačí na webu vyplnit online formulář, následně se s vámi spojí operátor a domluví termín prohlídky specializovaného technika. Technik s vámi projde možnosti instalace FVE a navrhne nejvhodnější řešení realizace. Po schůzce s ním obdržíte konkrétní nabídku na míru včetně informace o výše dotace, kterou můžete na fotovoltaiku čerpat. Pokud se rozhodnete nabídku využít, podepíšete smlouvu a po uhrazení zálohy proběhne instalace panelů FVE s napojením na soustavu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?