Pozor na podpojištění domácnosti, pojišťovna vám může krátit škodní plnění

Pozor na podpojištění domácnosti, pojišťovna vám může krátit škodní plnění

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Slyšeli jste někdy pojem podpojištění? Pokud ne, neznamená to, že se vás netýká. Termín se užívá ve spojitosti s jakýmkoliv pojištěním škody, nejčastěji v souvislosti s pojistkou na domácnost, nemovitost či auto. V každém případě se vám vyplatí o tomto riziku vědět, protože při podpojištění domácnosti vám pojišťovna může krátit plnění. Jste si jisti, že se vás tento problém netýká? Přečtěte si náš článek a ujistěte se, že máte uzavřené pojistné podmínky plně pod kontrolou.

Termín podpojištění se používá v kontextu jakéhokoliv pojištění škody, např. pojištění domácnosti, nemovitosti či aut.

„Zjednodušeně řečeno označuje stav, kdy je pojistná částka v době pojistné události nižší než pojistná hodnota pojištěného majetku. V praxi to tedy může znamenat kupříkladu stav, kdy si svou domácnost s hodnotou 500 000 Kč pojistí člověk pouze na 250 000 Kč, neboť se domnívá, že o vybavení ve větší hodnotě zkrátka nepřijde. Takhle to ale nechodí. Pokud si uzavřete pojištění na pojistnou částku ve výši poloviny skutečné pojistné hodnoty majetku, zůstává v podstatě polovina vašeho majetku nepojištěna. Proto vám pojišťovna ve výsledku vyplatí pouze polovinu skutečné škody. Platí totiž, že pojistitel poskytne plnění jen ve stejném poměru ke škodě, v jakém je pojistná částka k pojistné hodnotě,“ vysvětluje pojišťovací expert z online srovnávače nabídek pojištění Klik.cz Aleš Rothbarth.

U pojištění nemovitosti může nastat také stav, kdy pojištěnou nemovitost postihne například živelná katastrofa a skutečná škoda bude vyšší než pojistná částka. V tom případě nemůže být vyplaceno pojistné plnění vyšší než pojistná částka, na kterou je nemovitost pojištěna.

Pozor na drahé rekonstrukce a modernizace

Kromě toho si dejte pozor také na investice do domácnosti, kdy zpravidla dochází ke zvyšování hodnoty majetku. „Lidé často pojistí domácnost při jejím pořízení na určitou částku a tu již v průběhu let nezmění. To je velká chyba, neboť nákupem nových a modernějších spotřebičů i dalšího vybavení roste cena domácnosti. Může se tedy snadno stát, že za škodu na domácnosti, kterou jste na počátku pojistili na pojistnou částku odpovídající skutečné hodnotě, dostanete méně, neboť v době škody byla pojistná hodnota vyšší než pojistná částka a opět máte určité procento své domácnosti v podstatě nepojištěné,“ upozorňuje Aleš Rothbarth.

Odborníci proto doporučují uzavřít pojištění domácnosti na skutečnou hodnotu domácnosti a v případě většího zhodnocení domácnosti tuto částku odpovídajícím způsobem navýšit. Vyhnete se tak finančním problémům v případě nastalé škodní události. Revize nemovitostních pojistek se obecně doporučuje jednou za tři až pět let, pokud nedošlo k výrazné změně v majetku či v cenách na trhu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?